wtorek, 23 lipca 2013

Innowacyjne panele elewacyjne

Pol Therma™ DS    PŁYTA ŚCIENNA PUR


     Pol Therma DS to ścienna płyta warstwowa z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR), mocowana dopolthermaDS1.jpg konstrukcji wsporczej w sposób niewidoczny (tzw. ukryty styk). Do jej mocowania niezbędna jest specjalna podkładka oraz wkręty, które w chwili połączenia zakrywa nachodząca płyta. W ten sposób, elewacja budynku pozbawiona jest jakichkolwiek widocznych mocowań, stanowiąc spójną taflę eleganckich przetłoczeń.

W 2011 roku płyty Pol Therma DS zdobyły dwa złote medale na:

•    XX Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA w Poznaniu (za najlepszy produkt budownictwa przemysłowego),
•    XVII Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach (za najlepszy produkt budowlany przeznaczony dla rolnictwa).

Dostępne opcje:

-   AG FI O - płyta z dodatkową warstwą antykondensacyjną
-   FLEXI - płyta z wewnętrzną okładziną elastyczną (jednostronna)






polthermaDS3.jpg
PoITherma™ DS E
profilowanie Skośne


























































 Dostępne grubości płyt [mm]  Współczynnik przenikania ciepła U Profilowania K i MK Uc=W/(m2 x K) Profilowania S
 Ciężar 1 m2 [kg] Ilość płyt w pakiecie [szt]
 50  0,51 0,55
 11,1 22
 60  0,41  0,44  11,5  18
 80  0,29  0,31  12,3  14
 100  0,23  0,24  13,0  11
 120  0,19  0,20  13,8  9
 160 0,14
 0,15 15,3
 7




polthermaDS4.jpg



polthermaDS5.jpg


Zanim zamówisz płyty ścienne:

Ścienne płyty warstwowe z oferty EuroRanels to idealny materiał przeznaczony do szybkiej, taniej i lekkiej obudowy hal. Tworzą one ciekawe architektonicznie i funkcjonalne elewacje ścienne. Aby dokonać odpowiedniego doboru płyt do konkretnego zastosowania, należy rozważyć następujące parametry:

• wymagania względem izolacyjności termicznej (współczynnik przenikania ciepła)

• ustalenie układu płyt na budynku (poziomy lub pionowy) oraz rozpiętości przęseł

• określenie dokładnej długości poszczególnych płyt (obowiązek zamawiającego)

• wybór sposobu montażu (we własnym zakresie lub z pomocą firmy montażowej)

• estetyka - koncepcja architektoniczna (wybór profilowania, kolor, dobór akcesoriów).
Z uwagi na konstrukcję płyt warstwowych oraz różnorodność warunków eksploatacyjnych, zaleca się stosowanie jak najkrótszych pojedynczych odcinków płyt (optymalnie do 7 m) oraz - o ile to możliwe - mocowanie płyt do konstrukcji w poziomym układzie jednoprzęsłowym.


Zalety poziomego, jednoprzęsłowego układu płyt:


• optymalizacja parametrów technicznych - ze względów konstrukcyjnych płyty w krótszych odcinkach pracujące jednoprzęsłowo bardzo dobrze kompensują naprężenia eksploatacyjne (termiczne)

• tańsze konstrukcje nośne - słupy wykonane ze stali, drewna lub żelbetu

• możliwość stosowania lekkich konstrukcji - słupy osadzone na stopach
polthermaDS6.jpg
• brak dodatkowych kosztów - brak rygli ściennych

• uproszczony montaż płyt - tylko do słupów nośnych

• łatwiejszy rozładunek i transport płyt na konstrukcję

• lepsze wykorzystanie materiału - możliwość stosowania ciągów (pasów) okiennych bez konieczności cięcia płyt.




SPOSÓB MONTAŻU / AKCESORIA

PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU PŁYT


Przygotowanie elementów montażowych


polthermaDS7.jpgW niektórych przypadkach możliwy jest poziomy, jednoprzęsłowy układ płyt warstwowych PoITherma DS, mocowanych jedynie do słupów nośnych. Umożliwia to wykorzystanie lekkiej konstrukcji wsporczej - słupy osadzane są na stopach, a płyty mocowane do słupów, bez podpór (rygli). Dla obiektów nie wymagających ław fundamentowych, takie rozwiązanie jest korzystne z uwagi na redukcję kosztów materiałowych i robocizny już na etapie konstrukcyjnym i wykonawczym.

Montaż płyt poprzedzony jest przygotowaniem i zamontowaniem do słupów zetowników podtrzymujących. Zetowniki podtrzymujące powinny mieć długość równą szerokości słupa. Kształt i wymiar zetownika przedstawia rysunek 1.1. Ponieważ zetownik podtrzymujący jest elementem konstrukcyjnym, jego zastosowanie powinno być przewidziane w projekcie konstrukcji. Zetownik wykonywany jest na placu budowy lub w przygotowalni.

Montaż zetownika do słupów

polthermaDS8.jpgZetowniki podtrzymujące wykonywane są najczęściej z płaskownika o grubości 2-3 mm. Zetowniki montuje się w osi słupów w taki sposób, aby spoczywająca na nich płyta tworzyła równą linię początkową dla montażu pozostałych płyt. Dlatego najważniejsze jest wy poziomowa nie zetowników na całej konstrukcji wsporczej.

Zetowniki mocuje się wkrętami do słupów albo poprzez spawanie.




Osadzenie płyt ściennych

polthermaDS9.jpgPo zamontowaniu wypoziomowanych zetowników podtrzymujących do słupów można przystąpić do montażu płyt. Wypust zewnętrzny zetownika powinien wejść we wpust zewnętrzny (zakryty noskiem) płyty. Kiedy płyta spocznie całym swoim ciężarem na zetownikach, mocuje się ją od góry do słupa używając zestawu dystrybutor obciążenia i 2 łączniki na jeden punkt mocowania (zob. opis na stronie następnej).





MONTAŻ PŁYT ŚCIENNYCH DO KONSTRUKCJI STALOWEJ

Usuwanie folii ochronnej

polthermaDS10.jpgFolię ochronną należy bezwzględnie usunąć z powierzchni płyty nie później, niż w ciągu jednego miesiąca od daty produkcji, jednak w czasie występowania wysokich temperatur natychmiast po dostawie. Folia ta spełnia jedynie funkcje zabezpieczenia okładziny przed zarysowaniem w transporcie i montażu. Aby zapobiec skutkom oddziaływania] wysokiej temperatury pakiety należy nakrywać białą plandeką.

W związku z działaniem promieni słonecznych, pozostawienie folii może skutkować jej zwulkanizowaniem, które jest trudne do usunięcia, nieestetyczne i nie podlega gwarancji. Producent nie ponosi odpowiedzialności za demontaż folii.


Sposób mocowania - dystrybutor obciążenia

polthermaDS11.jpgDo montażu wszystkich płyt warstwowych z serii PoITherma DS, bez względu na ich grubość i profilowanie, niezbędne jest użycie specjalnej podkładki dystrybuującej obciążenie tzw. rozdzielacza (dystrybutora) obciążeń. Dystrybutor ma postać kątownika z otworami umożliwiającymi dopasowanie rozstawu wkrętów do różnych profili nośnych. Na każdy jeden dystrybutor obciążeń przypadają dwa wkręty montażowe.
Zestaw dystrybutor plus wkręty montażowe umieszcza się w specjalnie wyprofilowanej części zamka płyty. Dzięki temu łby wkrętów stają się niewidoczne z zewnątrz.


Montaż kolejnej płyty

polthermaDS12.jpgMontaż pierwszej płyty jest bardzo ważny, gdyż wyznacza I poziom dla kolejnych płyt, które w układzie horyzontalnym spoczywają jedna na drugiej.
Mając wypoziomowaną i przykręconą pierwszą płytę, kolejna płyta nachodzi na nią na zasadzie pióro-wpustu, zakrywając tzw. noskiem zamek z elementami mocującymi.
Upewnij się, że płyta całym swoim ciężarem spoczywa na poprzedniej i dokonaj jej mocowania powtarzając czynność z poprzedniego etapu.








Innowacyjne panele elewacyjne
Innowacyjne panele elewacyjne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz