wtorek, 31 grudnia 2013

Odśnieżamy profesjonalnie dachy o duzych powierzchniach / Warszawa i okolice

Odśnieżamy profesjonalnie dachy o duzych powierzchniach / Warszawa i okolice

Witamy

   Nasza firma dekarska w okresie zimy zajmuje się odśnieżaniem dachów o dużych powierzchniach. Do takich należą dachy hal produkcyjnych i hal magazynowych, dachy hipermarketów, dachy instytucji publicznych i innych budynków o dużych powierzchniach.

Choć te dachy najczęściej są  dachami płaskimi, to posiadają często skomplikowaną sieć różnych instalacji. Dla przykładu może to być instalacja odgromowa, instalacja solarna, instalacja reklamowa i wiele innych.

Skomplikowanie pracy na dachu, jakie stwarzają przenikające się te instalacje w przypadku naszych usług nie ma większego przełożenia na cenę usługi odśnieżania.


Mogą też być Państwo spokojni, że niczego nie uszkodzimy, ponieważ w skład każdej naszej ekipy odśnieżającej wchodzi przynajmniej jeden dekarz, który również nadzoruje poprawność wykonywanej usługi jako człowiek znający się na konstrukcji każdego dachu.
Dlatego jesteśmy spokojni o to, że nie uszkodzimy niczego na Państwa dachu, a gdyby się tak nawet stało, to cała odpowiedzialność spada na nas i naprawiamy wszystkie szkody dachowe na własny koszt.

Dajemy również gwarancje na nasze usługi dekarskie.


Zapraszamy do korzystania z naszych usług w zakresie odśnieżania, zbijania nawisów lodowych, uszczelniania dachów i innych prac dekarskich.
nasze usługi wykonujemy głównie na terenie Warszawy i okolic podwarszawskich.


Odśnieżamy profesjonalnie dachy o duzych powierzchniach / Warszawa i okolice
Odśnieżanie dachów

piątek, 27 grudnia 2013

ODŚNIEŻANIE DACHÓW / Warszawa Ursynów, Raszyn, Piaseczno

ODŚNIEŻANIE DACHÓW / Warszawa Ursynów, Raszyn, Piaseczno

Odśnieżanie dachów

- Odśnieżanie dachów płaskich o dużych powierzchniach
- Odśnieżanie dachów magazynów, fabryk, marketów,
wysokich bloków
- Odśnieżanie dachów szkół, urzędów i budynków użyteczności
publicznej
- Odśnieżanie dachów domków jednorodzinnych
- Zbijanie nawisów lodowych

Usuwamy zalegający śnieg z każdego rodzaju pokrycia dachu:

- odśnieżanie dachów pokrytych blachą
- odśnieżanie dachów pokrytych dachówką
- odśnieżanie dachów płaskich krytych papa termozgrzewalna i
gontem bitumicznym

Oferujemy rozsądne ceny i bardzo krótkie terminy realizacji.
Nasi pracownicy są wyposażeni w odpowiedni sprzęt do wykonywania tych prac. To niezbędny wymóg, aby nie naruszyć poszycia dachowego i nie narazić Zleceniodawcy na szkody.
Nasi pracownicy posiadają badania wysokościowe, uprawniające ich do prac na wysokościach.

Wystawiamy faktury VAT.


ODŚNIEŻANIE DACHÓW / Warszawa Ursynów, Raszyn, Piaseczno
Odśnieżanie dachów

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Kolektory słoneczne


     Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, musimy się dowiedzieć jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu. Warto się również dowiedzieć czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.

Jak działają kolektory?
   Wyobraźmy sobie, że w pełnym słońcu na trawniku zostawiamy napełniony wodą wąż gumowy. Woda w nim szybko zrobi się ciepła. Jeśli zamiast węża zastosujemy element, który będzie znacznie szybciej się nagrzewał (na przykład blachę miedzianą, pomalowaną na czarno), a zamiast wody - płyn niezamarzający (glikol), który będzie płynął w rurkach przymocowanych do tej blachy, to otrzymamy model kolektora.


przekroj.jpg



Energia z promieniowania słonecznego ma trojaką postać:

■    bezpośrednia - pochodzi bezpośrednio od Słońca,
■    rozproszona - powstaje w wyniku rozpraszania promieniowania bezpośredniego m.in. w atmosferze ziemskiej, śniegu i chmurach,
■    odbita - powstaje przez odbicie się promieni np. od drzew i budynków.

Zarówno kolektory płaskie jak i próżniowe odbierają wszystkie wyżej wymienione rodzaje promieniowania. W przypadku niskiej wartości promieniowania, większy jego udział pokrywa straty własne kolektora płaskiego. Z tego wynika niższy efekt pracy kolektora płaskiego przy słabym promieniowaniu niż kolektora próżniowego, o czym poniżej.

Ze względu na nasz klimat, kolektory słoneczne wykorzystuje się u nas głównie do podgrzewania wody użytkowej. Zakup instalacji solarnych jest opłacalny, jeśli może ona pokryć 40-50% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Najczęściej oznacza to zakup 2-3 kolektorów dla czteroosobowej rodziny.
Kolektory słoneczne czerpią energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, zatem zainstalowanie ich w domu można uznać za wkład w ochronę środowiska i działanie ekologiczne - spójne z polityką energetyczną Unii Europejskiej, która zaleca korzystanie w coraz większym stopniu z odnawialnych źródeł energii.
Kupując kolektory, nabywamy tak naprawdę cały system solarny, którego główne elementy to kolektory słoneczne, przewody rurowe, zestaw pompowy, urządzenia zapewniające bezpieczeństwo działania instalacji (np. zawór bezpieczeństwa) oraz zasobnik solarny z wężownicą (jedną lub dwiema).





Działanie instalacji solarnej

Można je porównać do działania centralnego ogrzewania, w którym kotłem są kolektory słoneczne. Czynnik roboczy (glikol) ogrzewa się w kolektorach wskutek promieniowania słonecznego. Pompa transportuje glikol rurami z kolektorów do zasobnika. W zasobniku woda ogrzewa się od ciepłego glikolu płynącego w wężownicy. Jeśli zasobnik jest dwuwężownicowy, to wężownica, doprowadzająca ogrzany glikol z kolektorów, umieszczona jest zawsze na dole zasobnika, a wężownica łącząca zasobnik z kotłem - na górze. Temperaturę zasobnika ustawia się regulatorem - najlepiej między 45 a 60°C. Jeśli niebo jest pochmurne i temperatura wody spada poniżej ustawionych np. 60°C, to kocioł automatycznie się włącza i podgrzewa wodę do ustalonej temperatury. Opisany układ jest najbardziej rozpowszechniony, a najłatwiej go zamontować na etapie budowy domu.
W domu już wybudowanym, jeśli nie chcemy wymieniać dotychczas używanego zasobnika ciepłej wody, możemy go zintegrować z instalacją solarną: do używanego już zasobnika głównego podłącza się zasobnik solarny. Ciepło z kolektorów dociera wyłącznie do zasobnika solarnego. Gdy pobieramy wodę, wstępnie ogrzana woda doprowadzana jest z zasobnika solarnego do zasobnika głównego. Producenci kolektorów informują, że w ten sposób oszczędza się do 50% energii potrzebnej do podgrzania wody użytkowej, ponieważ kocioł grzewczy nie musi już ogrzewać ciepłej wody lub dogrzewa ją w niewielkim stopniu.
Wybieramy kolektory
Systemy solarne można kupić z różnymi rodzajami kolektorów, z których najpopularniejsze są płaskie i próżniowe rurowe.


przekroj_prozniowy.jpg



Kolektory płaskie

Zwykłe (niepróżniowe). Z zewnątrz pokryte są specjalną szybą, pod którą znajduje się absorber - płyta pokryta substancją pochłaniającą promieniowanie słoneczne: czarnym niklem, czarnym chromem, czarną miedzią lub tlenkiem tytanu. Czasami absorbery pokrywa się czarnym lakierem, ale straty ciepła przez promieniowanie są wtedy większe niż w absorberach pokrytych innymi substancjami. Do warstwy absorbera przylegają rurki, przez które przepływa czynnik roboczy - glikol; odbiera on ciepło od nagrzanego absorbera i oddaje je w wymienniku ciepła.
Rama kolektora wykonana jest z włókna szklanego lub aluminium, a tylna ściana - z blachy stalowej z powłoką aluminiowo-cynkową. Między tylną ścianą a absorberem znajduje się izolacja cieplna: najczęściej wełna mineralna lub pianka poliuretanowa, która zapewnia wysoką sprawność działania kolektora.


przekroj_prozniowy_heatpipe.jpg



Próżniowe.


Różnią się od płaskich zwykłych tym, że wokół absorbera wytworzona jest próżnia (w płaskich zwykłych jest powietrze). Działają wydajniej niż zwykłe kolektory płaskie, ponieważ mniejsze są w nich straty ciepła. Ich elementy wolniej korodują, bo we wnętrzu takich kolektorów nie wytwarza się para wodna. Są droższe niż kolektory płaskie zwykłe, ale z czasem się rozszczelniają: wtedy trzeba ponownie wytwarzać w nich próżnię.
Kolektory rurowe
Są to kolektory próżniowe, w których absorber jest umieszczony w rurce próżniowej: dzięki temu jest izolowany od otoczenia, co powoduje ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz. Tak działające kolektory pozyskują więcej ciepła niż płaskie. Najpopularniejsze są opisane dalej trzy ich odmiany:


przekrojCPC.jpg



■    Kolektory z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego.
W rurze próżniowej są dwie rurki metalowe, jedna wewnątrz drugiej. Zimny czynnik roboczy (glikol) wpływa wewnętrzną rurką do absorbera, po czym ogrzany wraca zewnętrzną do instalacji. Dzięki próżni do minimum są zredukowane straty ciepła.
Kolektory z rurkami cieplnymi (z ang. heat pipe). W miedzianej rurce cieplnej umieszczonej wewnątrz kolektora znajduje się czynnik roboczy (glikol), który paruje w temperaturze ok. 25°C. Jego para zbiera się w kondensatorze rurki cieplnej, gdzie skrapla się, oddając ciepło. Następnie, już jako ciecz - glikol spływa po wewnętrznej ściance rurki cieplnej i cały proces powtarza się od nowa. Aby czynnik roboczy sprawnie cyrkulował w rurce cieplnej, kolektor powinien być nachylony pod kątem min. 20°. Kolektory z rurkami cieplnymi są sprawniejsze niż z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego.

■    Kolektory z parabolicznym zwierciadłem CPC (z ang. Compound Parabolic Concentrator). Rury szklane są umieszczone nad zwierciadłem CPC, którego kształt sprzyja pochłanianiu promieni słonecznych padających pod niekorzystnym kątem (wieczorem i rano) oraz zwiększa zdolność absorbowania promieniowania rozproszonego.
Zasobnik solarny
Jest to zbiornik, w którym magazynowana jest ciepła woda. Jego pojemność powinna być 1,5-2 razy większa od dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, które zwykle mieści się w przedziale 50-80 l wody (o temperaturze 60°C) na 1 osobę. Najmniejsze ze zbiorników mają ok. 125 litrów. Dla dwuosobowej rodziny przyjmuje się 200-300-litrowy, dla czteroosobowej - 300-600-litrowy.

Zasobniki mogą pracować w obiegach:


■    grawitacyjnym, czyli pasywnym: ogrzany czynnik roboczy płynie do zasobnika. Musi się on znajdować powyżej kolektorów, a jego dolna kra wędź powinna być 30 cm ponad kolektorami; w praktyce zasobnik może być umieszczony na strychu, a kolektory - na przykład na trawniku przed domem;
■ wymuszonym: czynnik grzewczy wprawiany jest w ruch pracą pompy. Potrzebne są tutaj dwie wężownice w zbiorniku: jedna podłączona do kolektorów, druga - do kotła. Jeśli woda podgrzana wcześniej przez kolektory ma wyższą temperaturę od nastawionej w dolnej części zasobnika, wtedy regulator włącza pompę. Jeżeli niebo jest zachmurzone i woda nie podgrzeje się do nastawionej temperatury, włącza się kocioł.

Zasobniki mogą mieć również jedną wężownicę: ciepła woda jest dostępna jedynie wtedy, gdy zostanie podgrzana przez kolektory i jeśli cały zapas zostanie zużyty, co zwykle się dzieje wieczorem, to w nocy woda będzie zimna. Zbiornik pracuje wtedy samodzielnie, czyli jest podłączony tylko do kolektorów. Jest to rozwiązanie najtańsze, stosowane np. w domach letniskowych.

Ile kolektorów?

Powierzchnia kolektorów zależy m.in. od tego, do czego będą wykorzystywane: do całorocznego podgrzewania wody w niedużym domu całorocznym, do okresowego - w domu letniskowym czy też do podgrzewania wody w basenie. Kolektory różnią się między sobą pod względem wydajności i każdorazowo trzeba sprawdzić, ile kolektorów konkretnego producenta pokryje 40-50% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
Przykładowo powierzchnia czynna jednego kolektora płaskiego wynosi średnio 2 m2 i zwykle instaluje się dwie lub trzy sztuki, które kosztują (bez montażu) 10-15 tys. zł.
Powyższe szacunkowe dane nie zastąpią oczywiście wizyty instalatora, który poinformuje o liczbie potrzebnych kolektorów oraz kosztach całego systemu solarnego i jego montażu.

Czy kolektory się opłacają?

Najbardziej - w domach ogrzewanych wyłącznie prądem. Mogą też być opłacalne w domach ogrzewanych olejem opałowym lub gazem płynnym. O takiej inwestycji warto zatem pomyśleć już na etapie projektowania domu: wtedy można kompleksowo zaplanować cały system grzewczy i zamontowanie kolektorów w połaci dachowej.

■    Kolektory mogą też być dobrym rozwiązaniem w domach ogrzewanych paliwem stałym: latem, gdy nie trzeba dogrzewać domu, palenie w kotle, aby podgrzać tylko ciepłą wodę, jest dość kłopotliwe. Ponadto niektóre kotły mają niższą sprawność, gdy ogrzewają wyłącznie wodę użytkową.
Warto także kupić kolektory do domu, w którym zużywa się dużo ciepłej wody. Opłacalne są w instalacjach podgrzewania wody w basenie, a także w domach letniskowych.

Wybór miejsca na kolektory

Aby kolektory działały wydajnie, ważne jest ustawienie ich pod takim kątem do poziomu, aby promienie słoneczne padały prostopadle do ich powierzchni. Kąt ten nie jest stały, ponieważ położenie słońca zmienia się w ciągu roku: optymalny kąt nachylenia latem to 30°, a zimą 60°. Jeśli kolektory będą pracować tylko latem, np. w domu letniskowym, można je ustawić pod kątem 30°, jeśli będą instalowane w domu całorocznym - pod kątem 45°.
Kolektory powinny być skierowane na południe, a gdy nie jest to możliwe, to w kierunku jak najmniej odchylonym (nie więcej niż o 45°) od południa.
Najczęściej kolektory instaluje się na południowej połaci dachu lub jako wolno stojące ustawia się na ziemi na południowej stronie działki.

Dofinansowanie

W Polsce można uzyskać dofinansowanie na zakup kolektorów słonecznych w formie dotacji z gminy lub kredytów na preferencyjnych warunkach.
Najbardziej korzystna jest dotacja z gminy, więc warto o to zapytać we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Dofinansowanie jest możliwe m.in. dzięki Programowi Ograniczenia Niskiej Emisji - PONE (www.niskaemisja.pl.), który realizowany jest ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W większości przypadków dotyczy on tylko modernizacji budynków, w których planowana jest wymiana starego kotła na węgiel na nowoczesny, i przy okazji tej wymiany gmina może pokryć też część kosztów związanych z zakupem i montażem kolektorów. Nie w każdej gminie inwestor dostanie jednak dofinansowanie indywidualnie, najczęściej gmina organizuje grupowe dopłaty dofinansowujące wymianę starej instalacji grzewczej w kilkunastu lub kilkudziesięciu domach. Jeśli budujemy nowy dom i zamierzamy wyposażyć go w kolektory słoneczne, szanse na dopłatę są minimalne, ale zawsze warto zapytać o nią w swojej gminie.
Jeśli w naszej gminie realizowany jest program PONE, najpierw należy dowiedzieć się, na jakich zasadach przyznawane są dopłaty (w każdej gminie kryteria mogą być ustalane nieco inaczej) i złożyć wymagane dokumenty. Warto dopytać o termin podjęcia przez gminę decyzji oraz termin wpłaty dofinansowania.

A oto kilka przykładów.
Urząd Miejski w Zabrzu przygotowuje się obecnie do wdrożenia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i przewiduje dofinansowanie do 60% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych, pozostałe 40% pokryją indywidualni inwestorzy.
W gminie Tworóg w 2008 r. ok. 20 mieszkańców dostało dopłatę w wysokości 50% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Jeśli indywidualni inwestorzy będą zainteresowani, w tym roku gmina również planuje pozyskanie środków na dopłatę do systemów solarnych.
W maju 2008 r. zakończono realizację pierwszego etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla gminy Lubliniec. W ramach niego zamontowano 71 układów solarnych w budynkach jednorodzinnych. Dofinansowanie do zakupu i montażu kolektorów słonecznych wyniosło 70% kosztów kwalifikowanych, które ustalono na 15 tys. zł.
Jeśli w danej gminie nie ma możliwości uzyskania dopłat, można postarać się o nisko oprocentowany kredyt na zakup systemu solarnego w Banku Ochrony Środowiska. Aby go dostać, trzeba złożyć wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale BOŚ.
Wymagane dokumenty to m.in.:
■    wypełniony wniosek wraz z kartą informacyjną o kliencie (do pobrania w banku),
■    dokumenty dotyczące zdolności kredytowej (np. zaświadczenie o zarobkach),
■    dokumenty związane z ustanowieniem zabezpieczenia spłaty kredytu,
■    akt własności nieruchomości (np. odpis z księgi wieczystej).
Każdy, kto ma zdolność kredytową, dostanie taki kredyt, o ile w danym województwie jest on dostępny.
Oprocentowanie kredytu jest zmienne i zależne od województwa oraz aktualnych warunków rynkowych. Kredyt można dostać na okres od 3 do 8 lat, a jego kwota może pokryć 70%, a nawet w niektórych przypadkach 90% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Spłatę można zawiesić nawet do 1 roku, licząc od dnia zawarcia umowy kredytowej.
Można również skorzystać z premii termomodernizacyjnej, która umożliwia spłatę 25% kredytu na realizację przedsięwzięć o charakterze termomodernizacyjnym, w tym np. na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Premię przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego na wniosek inwestora złożony w banku, w którym inwestor ubiega się o kredyt. Aby uzyskać premię, konieczne jest sporządzenie audytu energetycznego dla modernizowanego budynku. Jeśli audyt wykaże, że np. instalacja kolektorów słonecznych przyniesie wymagane oszczędności kosztów energii, inwestor może ubiegać się o kredyt na realizację przedsięwzięcia oraz o premię termomodernizacyjną. Po zakończeniu inwestycji i spełnieniu warunków do wypłaty premii, BGK przekazuje premię termomodernizacyjną do banku kredytującego celem spłaty 25% wykorzystanego kredytu. W marcu 2009 r. wejdzie w życie nowa ustawa, która nieco zmieni warunki przyznawania premii termomodernizacyjnej: wszelkie informacje na ten temat można uzyskać w BGK.




Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne

sobota, 30 listopada 2013

Odśnieżamy profesjonalnie dachy o duzych powierzchniach / Warszawa i okolice

Odśnieżamy profesjonalnie dachy o duzych powierzchniach / Warszawa i okolice

Witamy

   Nasza firma dekarska w okresie zimy zajmuje się odśnieżaniem dachów o dużych powierzchniach. Do takich należą dachy hal produkcyjnych i hal magazynowych, dachy hipermarketów, dachy instytucji publicznych i innych budynków o dużych powierzchniach.

Choć te dachy najczęsciej są  dachami płaskimi, to posiadają często skomplikowaną sieć różnych instalacji. Dla przykładu może to być instalacja odgromowa, instalacja solarna, instalacja reklamowa i wiele innych.

Skomlikowanie pracy na dachu, jakie stwarzają przenikające się te instalacje w przypadku naszych usług nie ma większego przełożenia na cenę usługi odśnieżania.

Moga też być Państwo spokojni, że niczego nie uszkodzimy, ponieważ w skład każdej naszej ekipy odśnieżającej wchodzi przynajmniej jeden dekarz, który również nadzoruje poprawność wykonywanej usługi jako człowiek znający się na konstrukcji każdego dachu.
Dlatego jesteśmy spokojni o to, że nie uszkodzimy nieczego na Państwa dachu, a gdyby się tak nawet stało, to cała odpowiedzialność spada na nas i naprawiamy wszystkie szkody dachowe na własny koszt.

Dajemy również gwarancje na nasze usługi dekarskie.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług w zakresie odśnieżania, zbijania nawisów lodowych, uszczelniania dachów i innych prac dekarskich.
nasze usługi wykonujemy głównie na terenie Warszawy i okolic podwarszawskich.


Odśnieżamy profesjonalnie dachy o duzych powierzchniach / Warszawa i okolice
Odśnieżanie dachów

Profesjonalne odśnieżanie

Profesjonalne odśnieżanie
Odśnieżamy dachy o dużych powierzchniach. Oferujemy rozsądne ceny i bardzo szybkie terminy realizacji.
Jesteśmy firmą dekarską DOMRO. W okresie zimowym nasi pracownicy zajmują się odśnieżaniem. Z racji doświadczenia dekarskiego, nie ma możliwości abyśmy uszkodzili dach lub instalacje znajdujące się na nim.
Nasi pracownicy są wyposażeni w odpowiedni sprzęt do wykonywania tych prac. To niezbędny wymóg, aby nie naruszyć poszycia dachowego i nie narazić Zleceniodawcy na szkody. W przypadku dachów na dużych wysokościach, mamy pracowników z badaniami wysokościowymi.

Odśnieżamy:

- dachy hal magazynowych, produkcyjnych
- dachy kryte blachą
- dachy płaskie kryte papą termozgrzewalną
- hale fabryk, hipermarketów

Usuwamy również sople i nawisy śnieżne.



W razie potrzeby zabezpieczamy teren , aby nic nie stało się przechodniom.
Profesjonalne odśnieżanie
Odśnieżanie dachów

poniedziałek, 28 października 2013

Usługi dekarskie Warszawa - aktury Vat

Świadczymy usługi dekarskie ze specjalnością w blacharstwie i ciesielstwie.
Zajmujemy się również kryciem dachów od podstaw praktycznie każdym rodzajem materiału.

Zawsze doradzamy naszym Zleceniodawcom rozwiązania technologiczne najlepsze pod katem ceny, wytrzymałości i niezawodności.
Pragniemy by byli Państwo zadowoleni z naszych usług i polecali nas swoim znajomym.
Mamy bardzo krótkie terminy wykonania usługi dzięki temu, że dzielimy fachowców tych samych dziedzin na zespoły i wysyłamy ich do danego Zleceniodawcy gdy sa tam potrzebni.
Dzięki wąskiej specjalizacji nasi pracownicy to co robią najlepiej jak można.
U nas nie ma "złotych rączek" !
Naprawiając dach dbamy o to aby przede wszystkim zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi gdy nawet nie możemy wykonać naprawy natychmiast.
Takie rozwiązanie pozwala uchronić Państwa od dalszych strat.

Będąc przekonani o wysokiej jakości naszych usług dekarskich udzielamy długoterminowych gwarancji.

Pomimo bardzo szybkiego rozwoju technologii pokryć dachowych pozostajemy na bieżąco z wiedzą i doświadczeniem w wykorzystaniu nowych materiałów.
Nasza ekipa remontowa jest wciąż szkolona na specjalistycznych kursach.


Wykonujemy następujące rodzaje pokryć dachowych:

  • blachodachówka i blacha trapezowa
  • blacha miedziana  
  • dachówka ceramiczna i betonowa
  • gonty bitumiczne
  • papa termozgrzewalna

Montujemy następujące elementy:

  • rynny oraz rury spustowe  
  • obróbki blacharskie
  • okna dachowe i wyłazy
  • podbitka dachowa

Prace naprawcze:
  • montujemy i naprawiamy okna dachowe
  • montujemy i naprawiamy podbitki dachowe
  • montujemy i naprawiamy rynny i rury spustowe
  • budujemy konstrukcje i naprawiamy stare więźby dachowe

Kosztorys na materiały i wykonanie zlecenia otrzymują Państwo gratis nawet jeśli zlecenie zostanie złożone.

Mamy możliwości dostarczenia Państwu materiałów po bardzo atrakcyjnych cenach.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Usługi dekarskie Warszawafaktury Vat
Naprawy dachów

Krycie dachów Warszawa Faktura VAT

Krycie dachów  Warszawa Faktura VAT
Oferujemy:

Krycie dachu dachówką ceramiczną
Krycie dachu dachówką betonową
Krycie dachu dachówką cementową,
Krycie dachu blachodachówką
Krycie dachu blachą trapezową
Krycie dachu tytan-cynkiem
Krycie dachu podwójny rąbek
Krycie dachu miedzią na podwójny rąbek,
Krycie dachu łupkiem naturalnym
Krycie dachu papą termozgrzewalną
Krycie dachu membraną EPDM, itd.

2. montaż więźby

3. kompleksowy montaż obróbek blacharskich

4. konserwacja i naprawy
- malowanie dachów
- konserwacje dachów
- przebudowy dachów
- ocieplenia dachów
- odśnieżanie dachów

5. ponadto zapewniamy:
- materiały dachowe
- pogotowie dekarskie
- doradztwo techniczne
- wysoką jakość usług
- konkurencyjne ceny
- szybką i sprawną realizację zleceń
- Gwarancje na nasze usługi
- Wystawiamy Faktury Vat.

Krycie dachów Warszawa Faktura VAT
Krycie dachów

sobota, 26 października 2013

ODŚNIEŻANIE DACHÓW DUŻYCH POWIERZCHNI / Rembertów, Wawer

ODŚNIEŻANIE DACHÓW DUŻYCH POWIERZCHNI / Rembertów, Wawer

ODŚNIEŻANIE DACHÓW DUŻYCH POWIERZCHNI

Odśnieżamy:

- dachy hal magazynowych, produkcyjnych, marketów
- szkół, urzędów i budynków użyteczności publicznej
- bloków mieszkalnych


Ze względu na rodzaj pokrycia wykonujemy:

- odśnieżanie dachów krytych blachą
- odśnieżanie dachów krytych dachówką
- odśnieżanie dachów płaskich krytych papa termozgrzewalna i gontem bitumicznym
- usuwanie sopli i nawisów lodowych 

W naszych ekipach zatrudniamy również dekarzy, co gwarantuje Państwu, że podczas odśnieżania nie uszkodzimy żadnych elementów dachu i wszelkich instalacji dachowych. Nasi pracownicy są świadomi miejsc występowania konkretnych elementów konstrukcji poszycia dachu, dlatego wiedzą jak sobie poradzić z odśnieżeniem bez uszkodzeń.
W przypadku przecieków, służymy usługami dekarskimi w zakresie uszczelnienia lub wymiany uszkodzonych częsci pokrycia dachu.

Nasi pracownicy posiadają badania wysokościowe.

Zapraszamy do korzystania z usług naszej firmy.



ODŚNIEŻANIE DACHÓW DUŻYCH POWIERZCHNI / Rembertów, Wawer
Odśnieżanie dachów

sobota, 12 października 2013

Elementy systemowe dachówek

Jeśli wykonamy pokrycie dachu nawet z najlepszych dachówek bez zastosowania niezbędnych elementów funkcyjnych i wykończeniowych, dach nie tylko może źle wyglądać ale i nie działać prawidłowo.
Dlatego kryjąc dach dachówka, należy użyć poniżej opisanych elementów.

- Taśmy uszczelniająco - wentylacyjne na grzbiety i kalenicę - nie tylko uszczelniają krawędzie tych elementów, ale
też zapewniają odpowiednią wentylację połaci dachowej.

- Dachówki do komunikacji na dachu - specjalne dachówki, na których można mocować np. stopnie lub ławy
kominiarskie. Zapewniają one bezpieczeństwo poruszania się po dachu, w tym - dojścia do kominów.

- Dachówki do zabezpieczeń przeciwśnieżnych - dachówki z uchwytami do mocowania płotków lub belek
zatrzymujących śnieg.

- Dachówki do wyprowadzania instalacji - dachówki przejściowe, przez które wyprowadza się (bez stosowania
dodatkowych uszczelnień) przewody wentylacyjne, odpowietrzniki instalacji sanitarnej lub maszty antenowe.


tasma.jpgTaśma uszczelniająco - wentylacyjna do zabezpieczania kalenic i grzbietów dachów spadzistych. Jest odporna na wwiewanie pyłu śnieżnego i wodnego przez zastosowanie zakładki i włókniny z polipropylenu przykrywającej otwory wentylacyjne.






anty_snieg.jpg


   Dachówka do systemów przeciwśnieżnych. Zapobiega osuwaniu się śniegu
   z dachu.





stopien.jpg
Dachówka do montażu stopni kominiarskich. Ułatwia poruszanie się
po dachu.



wentylacja.jpg





  Dachówka wentylacyjna. Umożliwia przepływ powietrza pod długimi
połaciami lub w miejscach utrudnionej wentylacji pokrycia (np. przy
kominach)



kominek.jpg
Dachówka kominkowa. Służy do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych.


Elementy systemowe dachówek
Elementy systemowe dachówek

środa, 2 października 2013

MEMBRANY EPDM - systemy RESITRIX

Membrana hydroizolacyjna Restrix CL

RESITRIX
CL jest uszczelniającą membraną hydroizolacyjną, odporną na bitumy,
zgrzewaną gorącym powietrzem, wykonaną na bazie kauczuku syntetycznego
EPDM. RESITRIX CL wzmocniony jest wkładką z włókna szklanego.
Spodnia strona to warstwa z bituminu modyfikowanego polimerami, posypana sproszkowanym kwarcem.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
- Żywotność liczona w dziesiątkach lat
- Trwała elastyczność
- Jest odporny na działanie ozonu, promieniowanie UV (ultrafioletowe) i podczerwone bez konieczności dodatkowej
ochrony powierzchni
- Jest w dużym stopniu odporny na starzenie i wpływy atmosferyczne
- Jest odporny na liczne substancje chemiczne i na zanieczyszczenie środowiska
- Może być stosowany z materiałami bitumicznymi
- Nie zawiera żadnych środków zmiękczających i chloru
- Zachowuje właściwości antypoślizgowe w stanie suchym i mokrym, można po nim chodzić w temperaturach do
minus 30 °C
- Nie kurczy się przez cały okres użytkowania
- Nadaje się do recyklingu
- Posiada świadectwo badania przez nadzór budowlany P-MPA-E-98-013 Posiada europejskie świadectwo techniczne
European Technical Approval ETA-06/0258
- Posiada znak CE

DANE TECHNICZNE
- Grubość łączna: 3,1mm +/- 10%
- Ciężar: około 3,5 kg/m2
- Standardowa długość w rolce: 10m
- Dostarczane szerokości: 1000mm (inne: na zapytanie
- Trwałość składowania: 24 miesiące w oryginalnym opakowaniu

PRODUCENT
Restrix

Membrana hydroizolacyjna Resitix MB

RESITRIX
MB specjalnie do zamocowania mechanicznego. Jest uszczelniającą
membraną hydroizolacyjną, odporną na bitumy, zgrzewaną gorącym
powietrzem, wykonaną na bazie kauczuku syntetycznego EPDM. RESITRIX MB
wzmocniony jest wkładką z włókna szklanego. Spodnia strona, to warstwa z
bituminu modyfikowanego polimerami, z folią PE.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
- Żywotność liczona w dziesiątkach lat
- Trwała elastyczność
- Jest odporny na działanie ozonu, promieniowanie UV (ultrafioletowe) i podczerwone bez konieczności dodatkowej
ochrony powierzchni
- Jest w dużym stopniu odporny na starzenie i wpływy atmosferyczne
- Jest odporny na liczne substancje chemiczne i na zanieczyszczenie środowiska
- Może być stosowany z materiałami bitumicznymi
- Nie zawiera żadnych środków zmiękczających i chloru
- Zachowuje właściwości antypoślizgowe w stanie suchym i mokrym, można po nim chodzić w temperaturach do
minus 30 °C
- Nie kurczy się przez cały okres użytkowania
- Nadaje się do recyklingu
- Klasyfikacja materiałowa wg DIN 20000-201: DE/E1 EPDM-BV-v-GG-3,1-PBS
- Aprobata FM norma klasyfikacja Nr. 4470
- Posiada ogólne świadectwo badania przez nadzór budowlany P-MPA-E-98-103
- Posiada europejskie świadectwo techniczne European Technical Approval ETA-06/0257
- Posiada certyfikat CE

DANE TECHNICZNE
Grubość łączna: 3,1mm +/- 10%
Ciężar: około 3,5 kg/m2
Standardowa długość w rolce: 10m
Dostarczane szerokości: 1000mm (inne: na zapytanie)
Trwałość składowania: 24 miesiące w oryginalnym opakowaniu 




Pokrycie dachowe Resitrix SK Partial Bond

RESITRIX
SK Partial Bond to samoprzylepne, zgrzewane liniowo gorącym powietrzem,
pokrycie dachowe, na bazie kauczuku syntetycznego EPDM, wzmocnione
wkładką z włókien szklanych. Punktowo samoprzylepna warstwa spodnia z
bitumu polimerowego zabezpieczona jest oddzielającą folią ochronną.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
- Żywotność liczona w dziesiątkach lat
- Trwała elastyczność
- Jest odporny na działanie ozonu, promieniowanie UV (ultrafioletowe) i podczerwone bez dodatkowej ochrony
  powierzchni
- Jest w dużym stopniu odporny na starzenie i wpływy atmosferyczne
- Jest odporny na liczne substancje chemiczne i na zanieczyszczenie środowiska
- Może być stosowany z materiałami bitumicznymi
- Nie zawiera żadnych środków zmiękczających i chloru
- Zachowuje właściwości antypoślizgowe w stanie suchym i mokrym, można po nim chodzić w temperaturach do
  minus 30 °C
- Nie kurczy się przez cały okres użytkowania
- Nadaje się do recyklingu
- Klasyfikacja materiałowa wg DIN 20000-201: DE/E1 EPDM-BV-v-GG-3,1-PBS
- CE + EN 13956
- Posiada ogólne świadectwo badania przez nadzór budowlany P-MPA- E-08-500
- Posiada europejskie świadectwo techniczne European Technical Approval ETA-06/0174
- Posiada certy/kat CE

PRODUCENT
Resitrix


Membrana hydroizolacyjna Resitrix SKW

RESITRIX
SK W Full Bond jest uszczelniającą membraną hydroizolacją odporną na
bitumy, zgrzewaną gorącym powietrzem, na bazie kauczuku syntetycznego
EPDM. RESITRIX SK W Full Bond wzmocniony jest wkładką z włókna
szklanego. Spodnia strona to warstwa samoprzylepna z bituminu
modyfikowanego polimerami, która dodatkowo zabezpieczona jest odciągalną
folią ochronną.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
- Żywotność liczona w dziesiątkach lat
- Trwała elastyczność
- Nie zawiera żadnych środków zmiękczających i chloru
- Jest odporny na działanie ozonu, promieniowanie UV (ultrafioletowe) i podczerwone bez dodatkowej ochrony
powierzchni
- Jest w dużym stopniu odporny na starzenie i wpływy atmosferyczne
- Jest odporny na liczne substancje chemiczne i na zanieczyszczenie środowiska
- Może być stosowany z materiałami bitumicznymi
- Zachowuje właściwości antypoślizgowe w stanie suchym i mokrym, można po nim chodzić w temperaturach do
minus 30 °C
- Nie kurczy się przez cały okres użytkowania
- Nadaje się do recyklingu
- Klasyfikacja materiałowa wg DIN 20000-201: DE/E1 EPDM-BV-v-GG-3,1-PBS
- Posiada europejskie świadectwo techniczne European Technical Approval ETA-06/0174
- Posiada certy/kat CE
- Posiada świadectwo badania FLL Instytutu FG/FU Weihenstephan DIN EN 1187

DANE TECHNICZNE
Grubość łączna: 2,5 mm +/- 10%
Ciężar: około 2,75 kg/m2
Standardowa długość w rolce: 10m
Dostarczane szerokości: 1000mm (inne: na zapytanie)
Trwałość składowania: 9 miesięcy w oryginalnym oryginalnym

PRODUCENT
Resitrix







Żródło: www.roofmartdachy.pl/dachy-wroclaw


MEMBRANY EPDM - systemy RESITRIX
MEMBRANY EPDM - systemy RESITRIX

wtorek, 1 października 2013

Izolacja dachu - folie

Dla dobra naszego całego budynku izolacja dachu musi być położona poprawnie, a materiały dobrane właściwie. Izolacja przeciwwilgociowa dachu to bardzo ważna część jego konstrukcji. Niewłaściwie użyte materiały lub źle wykonana izolacja szybko doprowadzi do zawilgocenia ocieplenia. Zaowocuje to dużymi stratami ciepła i rozwojem grzybów i pleśni, co z kolei nie jest dobra wiadomością dla alergików.


    Aby zwiększyć termoizolacyjność
dachu nie wystarczy zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej. Koniecznie
należy zabezpieczyć dach przed zawilgoceniem. Zarówno woda z zewnątrz w
postaci opadów jak i z wewnątrz domu w postaci pary może zawilgocić nam
ocieplenie.
Jeszcze niedawno jedynym powszechnie stosowanym sposobem
ochrony dachu przed wilgocią było ułożenie papy na poszyciu z desek.
Obecnie pod niektóre pokrycia (dachówki, blachy stalowe i bitumiczne
płyty faliste) nie jest wymagane pełne deskowanie.

Do ochrony dachu przed wodą i parą stosuje się następujące zabezpieczenia:
- paroizolację, która ogranicza przepływ pary wodnej napływającej z wnętrza budynku,
-
materiały wstępnego krycia: FWK i MWK, czyli folie i membrany, które
chronią przed wodą w postaci płynnej i przed przewiewaniem ocieplenia
przez wiatr, nie zatrzymują jednak pary, a więc umożliwiają wysychanie
konstrukcji dachu i jego termoizolacji, jeśli
z jakiegoś powodu uległyby one zawilgoceniu.
Dzięki
współdziałaniu tych dwóch grup izolacji wilgoć ma ograniczony dostęp do
dachu, ale może odparować, gdy się w nim znajdzie.

Folie
wstępnego krycia zastąpiły papę na deskowaniu. Nowatorskość membran
natomiast polega na stosowaniu jednej, nie dwóch szczelin wentylacyjnych
w dachach z poddaszem mieszkalnym.

Uwaga!
Folii wstępnego krycia nie można układać:
- na dachach płaskich i spadzistych o kącie nachylenia mniejszym niż 10°,
- pod pokrycia z blach płaskich i gontów bitumicznych.

Paroizolacja
Fachowo
ułożona paroizolacja zabezpiecza termoizolację przed parą wodną
przenikającą z pomieszczeń użytkowych z wnętrza domu oraz zapobiega
ucieczce ciepła przez przewiewanie. Nawet bardzo małą szparą w dachu
może uciec dużo ciepła, ponieważ różnica temperatur w sezonie grzewczym
powoduje duże różnice ciśnień i powstawanie gwałtownych przepływów
powietrza.


montaz.jpg

Montaż kołnierza. Układając folię na połączeniach z oknami dachowymi i wyłazami,
należy stosować się do zaleceń producenta okien
.


Układanie
Folie paroizolacyjne układa
się od wewnątrz, już po ułożeniu termoizolacji. W zależności od stopnia
skomplikowania konstrukcji więźby dachowej paroizolacje układa się
poziomo lub równolegle do krokwi. Niezależnie od sposobu rozpinania
paroizolacji powinno się ją układać z lekkim naprężeniem nieco
naciągając. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji więźby
dachowej folię układa się w dwojaki sposób:
- poziomo - najlepiej
zacząć od góry: od osłony jętek lub kalenicy (w zależności od sposobu
ułożenia termoizolacji). Każdą kolejną warstwę układa się na zakład min.
5 cm, a łączenia folii zakleja jednostronną taśmą samoprzylepną,
przyklejaną na zewnątrz zakładu, lub taśmą dwustronną - na wewnątrz
zakładu;
- wzdłuż krokwi - folię łączy się na zakład klejony na
krokwi, kolejne warstwy klei się przy użyciu sztywnych podkładek z
desek. Paroizolację mocuje się do krokwi:
- taśmą dwustronnie klejącą lub
-
zszywkami (miejsca przebicia zakleja się kawałkami taśmy
samoprzylepnej) wbijanymi takerem (zszywaczem) tapicerskim lub
dekarskim.
Na połączeniach folii paroizolacyjnej z elementami
pionowymi: ścianami kolankowymi, kominami, ścianami szczytowymi lub
działowymi stosuje się specjalne, samoprzylepne, elastyczne taśmy. W
miejscach tych zostawia się naddatki folii, a do jej łączenia stosuje
się listwy dociskowe mocowane do ścian i kominów.

Materiały wstępnego krycia
Zależnie od sposobu wentylowania połaci dachu do wstępnego krycia używa się folii niskoparoprzepuszcza-
lnych (FWK) i wysokoparoprzepuszczalnych membran (MWK] - patrz tabela poniżej.

FWK. Folie te są niskoparoprzepuszczalne: przepuszczają do 60 gramów pary wodnej na m2
w ciągu 24 godzin. Mają budowę warstwową, są wzmacniane siatką z
polietylenu lub polipropylenu. Stosuje się je w dachach w układzie z
dwiema szczelinami wentylacyjnymi:

- pod pokryciem - jej zadaniem jest osuszanie pokrycia zasadniczego oraz łat i kontrłat,
- pod folią FWK - ta umożliwia usuwanie pary wodnej z termoizolacji i konstrukcji dachu.

Czynnikiem osuszającym jest powietrze swobodnie przepływające w obu szczelinach.
Aby
szczeliny mogły spełniać swoje funkcje, muszą mieć otwory wlotowe pod
okapem i wylotowe w połaci, kalenicy lub w narożach. Dla ochrony
wentylowanych przestrzeni przed owadami otwory muszą być osłonięte
metalowymi siatkami.

MWK

Membrany wstępnego krycia mają wysoką paroprzepuszczalność: od 1000 do 2000 g/m2/24 h (najlepiej stosować membrany o Sd <
0,1 m). MWK mają strukturę wielowarstwowej (są inaczej zbudowane niż
folie włókniny polipropylenowej), dzięki czemu dobrze przepuszczają parę
wodną. Można je układać bezpośrednio na termoizolacji (na styk), bez
szczeliny nad termoizolacją, co ułatwia ich układanie. Brak szczeliny
nie powoduje zagrożenia zawilgocenia izolacji ani konstrukcji dachu.
Szczelinę wentylacyjną stosuje się tylko między membraną a pokryciem.
Dzięki
dużej paroprzepuszczalności membrana ułatwia wysychanie nieuniknionych
zawilgoceń, przyczynia się więc do oszczędności energii zużywanej na
ogrzewanie domu, ale tylko pod następującymi warunkami:

- wilgoć, którą ma przepuścić, ma postać pary wodnej (membrany przepuszczają parę, ale nie przepuszczają
  wody);
- temperatura powietrza jest wystarczająco wysoka, by para nie skraplała się na spodzie membrany.

Im
mniejsza jest paroprzepuszczalność membrany, tym większe zagrożenie, że
będą pod nią powstawać skropliny, które gromadzić się będą w dachu, co
oznacza straty energii zużywanej na ogrzanie domu. Im większa jest
paroprzepuszczalność membrany dachowej, tym szybciej dach wysycha.
Uwaga! Folii FWK ani membran MWK nie należy wybierać samodzielnie, lecz
zdać się na dobrego dekarza z doświadczeniem, który też potrafi je
poprawnie układać (co niestety nie jest powszechne, ponieważ mała liczba
dekarzy przechodzi profesjonalne szkolenia), lub skorzystać z porady
przedstawiciela producenta folii.

Układanie
Prawidłowe
działanie membran dachowych wymaga skutecznego działania szczeliny
wentylacyjnej znajdującej się pod pokryciem zasadniczym. Aby szczelina
ta dobrze funkcjonowała, musi ona mieć wlot i wylot oraz musi być drożna
na całej swojej długości. Dlatego wlot i wylot powinny być zasłonięte
elementami przewiewnymi (grzebień okapu i taśmy na kalenicy), a wełna
ułożona między krokwiami nie może nadmiernie wypychać membrany w stronę
pokrycia zasadniczego.























 Rodzaj materiału  Paroprzepuszczalność w temperaturze
pokojowej [g/cm2/24 h]
Współczynnik
Sd [m]
 Sposób układania
 Folie wstępnego krycia

(niskoparoprzepuszczalne)
 od 20 do 60  od 1 do 3  ze szczeliną wentylacyjną oddzielającą folię od termoizolacji (szczelina musi być drożna na całej długości, z wlotem i wylotem)
 Membrany wstępnego krycia

(wysokoparo-przepuszczalne)
 od 1000 do 2000  od 0,004 do 0,08  bezpośrednio na termoizolacji


Ważne parametry folii i membran
Paroprzepuszczalność - to wyrażona w gramach ilość pary wodnej, jaka w ciągu doby jest w stanie przeniknąć przez 1 m2 folii/membrany; właściwość ta zależy m.in. od temperatury, w której przeprowadza się badanie.
Współczynnik Sd
- jest to grubość warstwy powietrza o takim samym oporze dyfuzyjnym
(opór, jaki parze wodnej stawia materiał przegrody, np. ściany czy
stropodachu) jak membrana, np.: membrana o współczynnik Sd =
0,02 m odpowiada warstwie powietrza grubości 2 cm. Im wartość
współczynnika mniejsza (mniejsza grubość równoważnej warstwy powietrza),
tym lepsza paroprzepuszczalność.

Zalety materiałów wstępnego krycia
- chronią izolację cieplną przed deszczem, śniegiem i wiatrem,
- nie przepuszczają do ocieplenia wody, która może przenikać przez pokrycie,
- przepuszczają parę wodną napływającą z wnętrza domu,
- są odporne na działanie niskiej i wysokiej temperatury (od -40°C do +80°C),
- są trudnozapalne i nie rozprzestrzeniają ognia,
- są łatwiejsza do ułożenia, lżejsze i tańsze niż tradycyjne wstępne krycie papą na podkładzie z desek,
- nie obciążają konstrukcji dachu.


Uwaga!

  Trzeba by wykonawca podczas układania membran nie popełnił następujących błędów:
- nie palił papierosów, bo spadające iskry mogą wypalić w membranach drobne dziurki;
- nie impregnował drewna na dachu;
- nie ciął elementów drewnianych starą piłą łańcuchową, z której wycieka olej, powodując powstawanie tłustych
  palm;
- nie uszkodził membrany (np. podczas chodzenia), a jeśli tak się stanie, drobne uszkodzenia naprawił taśmą
  klejącą, a większe dziury zakleił kawałkami membrany wkładanymi i mocowanymi pod najbliższym zakładem
  nad uszkodzeniem; nie układał membran podczas deszczu.


paroizolacja.jpg


         Dach izolowany MWK układaną                                   Dach ze szczeliną wentylacyjną oddzielającą folię
bezpośrednio na ociepleniu.                                       wstępnego krycia od ocieplenia.


Korzyści wynikające z zastosowania membran dachowych

- Łatwiejsze i tańsze wykonanie konstrukcji dachu, w porównaniu z dachem ze sztywnym poszyciem z papy.
- Lepsza niż w dachu z dwoma szczelinami i folią niskoparoprzepuszczalną ochrona termoizolacji i konstrukcji
  dachu w szczególnie trudnych miejscach, takich jak kalenica, kosze czy przejścia instalacji przez połać.
- Wykorzystanie całej wysokości krokwi na termoizolację, co ułatwia spełnienie wymagań dotyczących
  ciepłochronności dachu.

  Większa szczelność (odporność na deszcz) umożliwiająca stosowanie pokryć na dachach o małym nachyleniu
  (powyżej 10°).


Źródło: www.wykonamy.com


Izolacja dachu - folie
Izolacja dachu - folie

poniedziałek, 30 września 2013

Drewno z betonu - najlepsze do ogrodu

top.jpg

   Podczas prowadzenia ośrodka wypoczynkowego "Podgrzybkiem" w  Zawadach, gdzie co kilka lat trzeba było wymieniać drewniane chodniczki, tarasy i ścieżki, narodził się pomysł stworzenia elementów brukowych mogących zastąpić nietrwałe drewno. BDO - Betonowe Drewno Ogrodowe stało się receptą na bolączki właścicieli ośrodka. Dzięki zastosowaniu BDO ośrodek w Zawadach jest obecnie największą taką realizacją w Polsce.  Wszystkie elementy brukowe są odporne na mróz, ścieranie i zawilgocenie. Nie można tego niestety powiedzieć o drewnie.

Dbałość o szczegóły w produkcji „betonowego drewna” zaowocowała stworzeniem elementów idealnie odzwierciedlających strukturę drewna o wytrzymałości betonu.



pien_zrobimy.jpg
Początki były trudne...
Zatrudnieni zostali najlepsi specjaliści odlewnictwa by stworzyć odlew pni oraz dech i wykonać je z betonu.
Nie było łatwo, ale metodą prób i błędów udało się uzyskać zadowalające efekty. Obecnie wykorzystywane są najnowsze technologie. Każdy wyprodukowany element z betonu wizualnie niczym nie  różni się od oryginału z drewna i takie właśnie było zamierzenie.
Z pewnością każdy z nas widział drewniane  powierzchnie, te barwy, słoje i fakturę, która kojarzy się z czymś naprawdę  luksusowym. Niestety drewno ładnie wygląda przez kilka lat, a gdy zastosujemy  je w ogrodzie, to jeszcze krócej. Drewno zaczyna tracić swój naturalny kolor,  kruszy się i odkształca.

Cechami produktu jest: barwienie 100% masy a nie jedynie powierzchniowe malowanie, mrozoodporność, niska nasiąkliwość, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, struktura antypoślizgowa oraz mnogość wzorów.


dziupla_zrobimy.jpg

Zastosowaniom nie ma końca. Z elementów BDO można wykonywać chodniki, ścieżki i odjazdy, alejki ogrodowe, place i skwery, a także tarasy ziemne.

Liczne odmiany elementów pozwalają na wzbogacenie ogrodów poprzez tworzenie atrakcyjnych donic i wykończeń wokół krzewów i kwiatów. Pień "Dziupla" tworzy bardzo atrakcyjne wykończenie nie tylko dla roślin. Z powodzeniem można go użyć do podkreślenia wyglądu lamp i latarni.

brzoza.jpg
Palisada "Brzoza" jest elementem posiadającym wiele praktycznych zastosowań i w umiejętny sposób łączy funkcję z atrakcyjnym wyglądem wizualnym oraz nienaganną jakością wykonania. Główne kierunki zastosowań "Palisady" to niwelacja różnicy poziomów, tworzenie ozdobnych donic na kwiaty oraz wytyczanie terenów zielonych.



kosz_zrobimy.jpg


Kosz na śmieci jest niezbędnym elementem każdego miejsca użyteczności publicznej. Producent proponuje dwie wersje kolorystyczne - brązowy i żółty. Kosz posiada wyjmowany wkład aluminiowy wyposażony w popielniczkę.




posadzki_zrobimy.jpg


"Dechy" i "kwadraty" BDO są elementami małej architektury przeznaczonym do wykładania nawierzchni placów, skwerów, chodników dla pieszych oraz ścieżek rowerowych, miejsc pod altany czy domki letniskowe. Produkty te doskonale nadają się do kształtowania terenów zielonych, ogrodów i tarasów. Produkt „Decha" do złudzenia przypomina prawdziwe drewno, a wysoką jakością wykonania plasuje się wśród materiałów najwyższej klasy .


Grubość "Dech"wynosi 55 mm. Kombinacja dwóch długości jednego elementu pozwala na tworzenie dodatkowych wzorów i modułów bez konieczności cięcia materiału.
Dodatkowa zaleta tych materiałów jest możliwość układania krótkich podjazdów

Producent posiada znacznie więcej wzorów. Można je zobaczyć w katalogu, który można pobrać ze strony
www.betdrewno.pl


Przy wykonywaniu nawierzchni z użyciem elementów betonowych należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Prace ziemne
Grunt na którym zamierzamy układać elementy BDO musi spełniać pewne warunki. W obrębie których planujemy wykorzystanie elementów BDO  szczególnie elementów typu „Dechy” oraz „Pień Kwadrat” dla których warunkowo dopuszczono ruch kołowy. Grunt rodzimy po usunięciu warstwy wierzchniej (humus) powinien być nośny i niewysadzinowy. W ramach potrzeby podbudowę należy dodatkowo zabezpieczyć odpowiednią instalacją odwodnieniową lub warstwą odsączającą.

Przygotowanie podłoża - Podbudowa
Z podłoża przeznaczonego do utwardzenia elementami „ BDO" należy usunąć ziemię i wykonać wykop odpowiedniej głębokości (tzw. korytowanie). Wyrównane i stabilne dno wykopu zasypujemy kruszywem łamanym (grubość podbudowy nośnej jest wartością zmienną, o której decydują warunki gruntowe). Całość należy dokładnie zagęścić za pomocą zagęszczarki powierzchniowej. Na tym etapie należy podjąć decyzję o ewentualnym zastosowaniu obrzeży, które dodatkowo wzmocnią krawędź powierzchni utwardzonej. Ostatnią warstwą podbudowy jest podsypka piaskowa (3-5 cm). Podsypka ułatwia równe ułożenie elementów BDO na danej wysokości oraz pozwala na prawidłowe wykonanie spadków poziomych. Na tak przygotowaną i stabilną powierzchnię układamy elementy BDO. Całość uszczelniamy piaskiem, który wypełnia szczeliny, oraz wzmacnia i stabilizuje całą nawierzchnię.


przekroj1.jpg

Układanie elementów BDO
Przy układaniu większych powierzchni producent zaleca układanie nawierzchni z kilku palet jednocześnie. ponieważ elementy betonowe (np. dechy) mogą nieznacznie różnić się między sobą odcieniami. Zabieg ten ma na celu zniwelowanie nieznacznych różnic w odcieniach poszczególnych kolorów. Ewentualne różnice w kolorach w żaden sposób nie obniżają i nie mają wpływu na właściwości wytrzymałościowe elementów BDO.
Sposób niwelacji terenu miedzy ścieżką a terenem zielonym



przekroj2.jpg
Montaż palisad
Sposób montażu palisady zależy od jej przeznaczenia. Jeśli palisada ma pełnić rolę ozdobnej donicy lub kwietnika wystarczy umieścić ją na odpowiedniej głębokości w gruncie bez stosowania zaprawy betonowej. Jeśli palisada ma spełniać rolę konstrukcyjną należy dodatkowo ustabilizować ją zaprawą betonową. Poniżej producent prezentuje przykładowy przekrój ilustrujący sposób montażu palisady BDO w przypadku schodów.

Fugowanie I konserwacja
Prawidłowo wykonane spoiny między elementami BDO gwarantują stabilną i trwałą nawierzchnię. Spoiny powinny być wypełnione piaskiem płukanym o frakcji 0-2 lub 1-3. Piasek niepłukany zawierający glinę, długo zalegający na nawierzchni może spowodować odbarwienia i plamy. Producent dopuszcza i zaleca stosowanie bezbarwnych impregnatów do kamienia i betonu zabezpieczających przed zabrudzeniem w czasie eksploatacji.



przekroj3.jpg
Warunki wykonania
Prace wykonywać przy temperaturze otoczenia od + 5°C do + 30°C.

winietka_zrobimy.jpg
 żródło: www.betdrewno.pl


Drewno z betonu - najlepsze do ogrodu
Drewno z betonu - najlepsze do ogrodu

poniedziałek, 23 września 2013

BauderTHERMOFOL - folie dachowe z PVC

Pokrycia lekkich dachów hal i
budynków przemysłowych nie muszą zbyt często spełniać skomplikowanych wymogów.
Firma Bauder oferuje w tym zakresie wielorakie rozwiązania oparte na bazie PVC.
Jednowarstwowe pokrycie BauderTHERMOFOL spełnia wszystkie powszechnie
obowiązujące wymogi standardowe i umożliwia pewne pokrycia dla nowych i
remontowanych budowli.



bauder1.jpg bauder2.jpg


Folia dachowa BauderTHERMOFOL


Folie dachowe PVC układane są luźno,
jednowarstwowo, na złączach zgrzewane gorącym powietrzem lub na zimno środkiem
spęczniającym. Szybkie i pewne zabezpieczenie od ssania wiatru uzyskamy przez
mocowanie mechaniczne albo za pomocą balastu. Ułożenie folii na określonych materiałach
termoizolacyjnych (np. styropian) wymaga zastosowania warstwy rozdzielczej i
zabezpieczającej. W zależności od konstrukcji podłoża oraz wymogów techniki
budowlanej, Bauder dysponuje w ramach systemu foliami odpornymi na rozerwanie.
Na wielu starych układach pokryć bitumicznych jak również zawierających
rozpuszczalniki można zastosować specjalną folię renowacyjną PVC -
BauderTHERMOFOL U 15 V, która na spodniej stronie jest laminowana włókniną. Do
płaszczyzny folia mocowana jest za pomocą specjalnego kleju i na zakładach
zgrzewana gorącym powietrzem. Złącza czołowe i skośne łączone są na styk i
uszczelnione 20 cm szerokości paskiem z folii bez włókniny - BauderTHERMOFOL.
Folie dachowe BauderTHERMOFOL dostępne są w różnych odmianach, grubościach i
kolorach. Pełna paleta akcesoriów ułatwia wykonawstwo i umożliwia kompleksowe
rozwiązania.


BauderTHERMOFOL U - niezawodny
system hydroizolacji dachów nowych budowli. BauderTHERMOFOL U 15 V - system z
integralną warstwą rozdzielczą, ze specjalną włókniną na spodniej stronie.



BauderTHERMOFOL - folie dachowe z PVC
BauderTHERMOFOL - folie dachowe z PVC

wtorek, 17 września 2013

Rynny - system Galeco

galego_top.jpg
Galeco
jest czołowym producentem sprawdzonych systemów rynnowych Galeco PVC i
Galeco STAL. Firma od początku działalności stawia na wysoką jakość
swoich produktów, dzięki czemu może sprostać dużym wymaganiom rynku.
Przeszło 10-letnie doświadczenie zdobyte w zakresie odprowadzania wody
deszczowej zostało wielokrotnie nagrodzone przyznanymi firmie
certyfikatami i nagrodami. Takie tytuły jak: Solidna Firma, Gazele
Biznesu czy Euromarka, potwierdzają profesjonalizm firmy Galeco.

Znakiem
rozpoznawczym produktów Galeco jest wewnętrzne wywinięcie krawędzi
rynny. Dzięki temu wyjątkowemu rozwiązaniu nie ma obawy, że woda
przeleje się z rynny nawet podczas obfitych opadów. To rozwiązanie
chroni elewację przed zaciekami, pozwalając cieszyć się estetycznym
wyglądem budynku przez wiele lat.
Oferowane przez Galeco systemy
wykonane są z PVC i stali. Każdy z tych systemów w oparciu o swoje
niepowtarzalne zalety spełnia oczekiwania najbardziej wymagających
klientów. Począwszy od bogatej kolorystyki, która pozwala na idealny
dobór koloru systemu do elewacji czy dachu budynku, poprzez dobór
odpowiedniego rozmiaru, a kończąc na przystępnej ofercie cenowej. Do
produkcji systemów rynnowych Galeco stosuje się najwyższej jakości
materiały, a cały system skupia w sobie innowacyjne rozwiązania
połączone z nowoczesną technologią.
Galeco STAL to system wykonany z
blachy stalowej zabezpieczonej czterema warstwami ochronnymi.
Wyróżniającą cechą tego systemu jest głębszy, od konkurencyjnych
systemów, profil rynny z wewnętrznym wywinięciem krawędzi. To
rozwiązanie czyni system Galeco STAL wysoce wydajnym. By zwiększyć
bezpieczeństwo systemu przed zarysowaniami, Galeco wszystkie elementy
długie pokrywa folią ochronną. Folia ta zdejmowana jest dopiero po
montażu całego systemu. Dzięki temu klient może cieszyć się nowym
systemem bez najmniejszej skazy. Firma jako pierwsza na rynku
wprowadziła system deklowania. Specjalnie zaprojektowane dekle chronią
wnętrze rury przed zanieczyszczeniem i wilgocią, a dodatkowo zapobiegają
zniszczeniu krawędzi w transporcie.
Odpływy, narożniki oraz łączniki
dzięki specjalnym blaszkom zaginanym na rynnie szczelnie odprowadzają
wodę do spustu. Podwieszenie łączników na hakach czyni system stabilnym.
By obniżyć koszt całego systemu, Galeco oferuje narożniki uszczelkowe,
które eliminują konieczność stosowania łączników zaraz przy nich, a
rynna montowana jest bezpośrednio do narożnika. Idealny dobór koloru
orynnowania do koloru całego budynku umożliwia szeroka 9-stopniowa gama
kolorów Galeco STAL. System ten oferowany jest w kolorach: ceglastym,
ciemnoczerwonym, ciemnozielonym, grafitowym, ciemnobrązowym, białym,
czarnym, czekoladowym brązie oraz w miedzianym.
Galeco PVC jest
lekkim i odpornym na działania korozyjne systemem plastikowym. Dzięki
właściwościom polichlorku winylu system jest wytrzymały na uszkodzenia
mechaniczne, zginanie i rozciąganie. Specjalnie zaprojektowane elementy
systemu gwarantują łatwy i szybki montaż. Haki, łączniki i odpływy
mocowane do deski czołowej skutecznie stabilizują system, a jedynym
ruchomym elementem pozostaje sama rynna.
System progów (Water Back
System) zastosowany w odpływie Galeco PVC wpływa na szczelne
odprowadzenie wody do rury, eliminując konieczność używania uszczelki.
Linie montażowe zamieszczone na łącznikach sugerują miejsce dosunięcia
rynny w zależności od temperatury panującej podczas montażu.
Galeco
PVC to również trwałość oraz szeroka paleta barw orynnowania. Oferowane
systemy dostępne są w kolorach: ciemnoczerwonym, miedzianym,
ciemnobrązowym, grafitowym, czarnym, białym oraz jasno- i
ciemnopopielatym.
Galeco umożliwia właściwy dobór rozmiaru systemu
zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. W zależności od wymiaru dachu,
Galeco proponuje następujące rozmiary systemu Galeco PVC [mm]: 90, 110,
130 oraz 150. Elementy systemów Galeco PVC 90, 110 oraz Galeco PVC 130
wyglądają identycznie, co umożliwia zastosowanie na jednym dachu różnych
rozmiarów tego systemu bez obawy o odmienny wygląd.



Rynny - system Galeco
Rynny - system Galeco

czwartek, 5 września 2013

Wybieramy pokrycie dachu.

Czy możemy zaoszczędzić na konstrukcji więźby i wykonać ją lżejsza, a więc tańsza skoro zamierzamy użyć lekkich materiałów pokryciowych?
Niestety nie ! Dach bowiem musi wytrzymać nie tylko obciążenie pokrycia ale jeszcze obciążenia naporu wiatru oraz zalegającego śniegu oraz samego podkładu pod poszycie, jak ołacenie czy papa folia.



1 m2 pokrycia z najcięższych dachówek ceramicznych waży średnio ok. 50 kg. Dachy domów jednorodzinnych zaś projektuje się na ok. 100 kg/m2 obciążenia wiatrem i ok. 90 kg/m2 obciążenia śniegiem: wartości te zależą od strefy klimatycznej i modyfikowane są ze względu na kąt nachylenia połaci dachowej. Do tego trzeba oczywiście doliczyć ciężar samej więźby i podkładu pod pokrycie (na przykład łat, kontrłat i folii pod dachówki albo pełnego podkładu z desek lub płyt - pod lekkie gonty bitumiczne), ciężar ocieplenia (najczęściej stosowana jest wełna mineralna - 8 kg/m2) i wykończenia od wewnątrz - ok. 10 kg/m2; choć trzeba przyznać, że ostatnia wartość nie zawsze jest wliczana, bo więźba może przecież pozostać częściowo odkryta.









Rzeczywiste koszty


Obliczając koszty pokrycia dachu, trzeba
brać pod uwagę ceny materiałów uzupełniających, a nie tylko podstawowego
materiału pokryciowego.

Najwięcej zapłacimy za nie przy pokryciu
z dachówek ceramicznych oraz cementowych. Mniej przy pokryciach z
blachy. Przy goncie bitumicznym zaś - który można wykorzystać do wielu
obróbek - najmniej. O kosztach decyduje natomiast kształt dachu i
stopień jego skomplikowania.

Do dachów o większej liczbie załamań
połaci - potrzeba więcej akcesoriów. Także koszt jego wykonania jest
wyższy, bo bardziej pracochłonny.


Tak więc koszt krycia dachów o
tej samej powierzchni tym samym materiałem może znacznie różnić się od
siebie ze względu na kształt dachu i tym samym liczbę zakupionych
akcesoriów.Skoro nie ciężar samego pokrycia dachu jest najistotniejszy, co należy brać pod uwagę?

Przede wszystkim kąt nachylenia dachu, warunki i strefę klimatyczną!
Na
dachach płaskich pokrycie musi być szczególnie szczelne - bo śnieg
zalega na nich dłużej, a woda spływa wolniej niż po dachach stromych.
Dlatego niewskazane jest tu użycie dachówek cementowych czy
ceramicznych, dobrze natomiast sprawdzą się pokrycia z blachy. Jeśli zaś
chodzi o kształt dachu, zalecenia są jasne: wszelkie sztywne pokrycia
wielkoformatowe (np. blachodachówka) sprawdzą się na prostych
nieskomplikowanych połaciach. Na tych z łukami i dużą liczbą załamań czy
zaokrągleń najlepiej stosować pokrycia drobnoformatowe (dachówki bądź
gonty).

Choć renomowani producenci pokryć blaszanych dachowych po dokonaniu
odpowiednich pomiarów oferują wykonanie elementów pokryciowych dla
konkretnego projektu dachu. Biorąc pod uwagę cechy danego regionu
Polski, trzeba mieć świadomość, że na przykład tereny nadmorskie i
przemysłowe z dużymi zanieczyszczeniami powietrza charakteryzują się
sporą zawartością związków przyśpieszających korozję metali, dlatego nie
zaleca się w tych rejonach kryć dachów blachą chyba że wybierzemy
blachy z powłoką zabezpieczającą).
W miejscach zacienionych przez drzewa
pokrycie z dachówek ceramicznych w krótkim czasie pokryje się mchami i
porostami. Jeśli będziemy kierować się niską ceną pokrycia, pamiętajmy,
że na jego koszt wpłynąć mogą znacząco elementy uzupełniające,
akcesoria, a także ceny podkładu oraz robocizny.
I tak na przykład koszt elementów systemowych (uzupełniających) -
gąsiorów, dachówek bocznych, kalenicowych - potrzebnych do właściwego
wykończenia pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych może stanowić
nawet 60% wydatków na pokrycie.


Dachówki ceramiczne

Najstarsze dachówki ceramiczne to te o rudoczerwonej barwie wypalanej gliny. Ich odcień jest niejednolity i pochodzące nawet z jednej partii produkcyjnej mogą się różnić. Standardy produkcji są nastawione przede wszystkim na zapewnienie trwałości, tj. nienasiąkliwości i mrozoodporności, nie zaś na zapewnienie jednolitej barwy. Różnice kolorystyczne producenci niwelują dzięki angobowaniu lub glazurowaniu powierzchni dachówek lub barwieniu ich w masie.

















dachowka_cer01.jpg

Roben, model MONZAplus
masa 1 m2: 37,24 kg zużycie: ok. 9,8 szt./m2 wymiary: 46,4 x 30,4 cm kąt nachylenia połaci: 16° (przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń) kolorystyka: miedziany, kasztanowy, czarno-brązowy, antracytowy gwarancja: 30 lat



dachowka_cer02.jpg
Wienerberger (Koramic),
model: Renesansowa L15
masa 1 m2: ok. 49,1 kg zużycie: od 12 szt./m2 wymiary: 44,5 x 27,8 cm kąt nachylenia połaci: 22° kolorystyka: naturalna czerwień gwarancja: 30 lat

dachowka_cer03.jpg
Cerabud, model Karpiówka naturalna
masa 1 m2: ok. 66,5 kg
zużycie: ok. 35 szt./m2
wymiary: 18 x 38 cm
kąt nachylenia połaci: min. 31°
kolorystyka: ceglasta czerwień
gwarancja: 25 lat


dachowka_cer04.jpg
Braas, model: Grecka
masa 1 m2: ok. 45 kg
zużycie: ok. 10 szt./m2
wymiary: 42 x 33 cm
kąt nachylenia połaci: min. 22°
kolorystyka: ceglasty, brązowy, czarny
gwarancja: 30 lat

dachowka_cer05.jpg

Euronit, model: Profil S
masa 1 m2: 45 kg zużycie: ok. 10 szt./m2 wymiary: 42 x 33,4 cm kąt nachylenia połaci: min. 22° kolorystyka: czerwień klasyczna, ciemnobrązowy, ciemnoszary, ciemnoczerwony gwarancja: 30 lat


dachowka_cer06.jpg

Braas, model Grecka
masa 1 m2: ok. 45 kg
zużycie: ok. 10 szt./m2
wymiary: 42 x 33 cm
kąt nachylenia połaci: min. 22°
kolorystyka: ceglasty, brązowy, czarny
gwarancja: 30 lat





Angobowanie
Polega na naniesieniu na wysuszone, ale niewypalone dachówki specjalnej mieszanki rozrzedzonej gliny z barwnikami. Po wyschnięciu angoby dachówki się wypala, co ujednolica barwę ich powierzchni. Uszkodzenia powłoki czy przecięcia powstałe podczas obróbki dekarskiej (na przykład w wyniku docinania dachówek przy koszach) będą widoczne w pokryciu. Takim sytuacjom zapobiega się przez użycie elementów systemowych dzięki nim nie ma konieczności docinania standardowych dachówek. Angobowane dachówki są gładsze i odporniejsze na zabrudzenia niż naturalne i większy jest wybór ich kolorów. Stosując dwa rodzaje angoby, produkuje się dachówki cieniowane.

Glazurowanie
Polega na zanurzaniu surowych dachówek w glazurze lub spryskiwaniu ich glazurą, która następnie topi się podczas wypalania i nadaje dachówce gładką powierzchnię. Dachówki glazurowane są bardziej błyszczące od angobowanych, a także odporniejsze na wilgoć i zabrudzenia.

Barwienie w masie

Polega na dodaniu do gliny pigmentów mineralnych jeszcze przed uformowaniem dachówek. Po nadaniu kształtu suszy się je i pokrywa warstwą angoby, a następnie wypala w piecu. Dzięki barwieniu w masie powierzchnia i przełam dachówki mają taki sam kolor, zatem nie widać na nich uszkodzeń.

Dachówki ceramiczne układa się na dachach o kącie nachylenia 30-60° (minimalny kąt nachylenia połaci zależy od rodzaju dachówek). Pod dachówki układa się na krokwiach folię szczelną, a na niej mocuje łaty i kontrłaty. Inną metodą jest montaż na pełnym deskowaniu z papą – stosowany na dachach o nachyleniu połaci mniejszym niż 30°. Jeśli kąt nachylenia dachu jest większy niż 60° - każdą dachówkę mocuje się drutem lub gwoździami, aby nie spadła pod własnym ciężarem lub podczas silnego wiatru. Sposób mocowania dachówek ceramicznych zależy od ich rodzaju:

- karpiówki – mocuje się na zaczepy lub, jeśli mają otwór, za pomocą gwoździ;
- zakładkowe - dzięki specjalnym zaczepom na spodzie zahacza się je o łaty, ponadto dachówki wzajemnie się zazębiają dzięki wyprofilowanym ząbkom;
- esówki - mocowane są na zamki bądź zaczepy;
- mnich-mniszka - wklęsłe mniszki układa się na wypukłych mnichach i mocuje klamrami lub drutem do łat.

Bardzo ważne, aby wszystkie dachówki mocowane na szczycie dachu, przy kalenicy, wzdłuż okapu - czyli wszelkie skrajne elementy oraz te o dodatkowej funkcji, np. dachówki przejściowe przybić (zalecenie to dotyczy także dachówek cementowych).
Dachówki ceramiczne mają stosunkowo niewielkie rozmiary, bo na 1 m2 mieści się ok. 13 dachówek. W związku z tym czas ich ułożenia jest dłuższy niż na przykład bitumicznych, a koszt robocizny wzrasta. Są one jednak wyjątkowo trwałe i mogą przetrwać ponad 100 lat - dzięki czemu koszty inwestycyjne szybko się rekompensują.
Dachówki cementowe
Dachówki cementowe praktycznie nie różnią się wyglądem od ceramicznych i trzeba specjalisty, by nawet z bliska dostrzec różnicę, zwłaszcza że wzornictwo obydwu rodzajów dachówek jest podobne. Choć dodać trzeba, że dachówki cementowe są większe od ceramicznych. Najczęściej mają 42 cm długości i 33 cm szerokości i na 1 m2 wystarczy 10 sztuk. Można też użyć mniejszych
-    41 x 24 cm, tych na 1 m2 potrzeba około 15. Ponadto dachówki cementowe są tańsze, bo do wiązania cementu nie potrzeba aż tak wysokich nakładów energii jak do wypalania gliny. Koszty układania obydwu pokryć są bardzo zbliżone.
Dachówki cementowe - dzięki barwieniu w masie oraz powłokom akrylowym lub polimerowym
-    zapewniają trwałość (ich żywotność ocenia się na 70-100 lat) i jednolitość koloru dachu; nie wymagają też żadnych zabiegów konserwacyjnych podczas eksploatacji. Dachówki te cechuje większa dokładność wymiarowa, bo wiązanie cementu nie powoduje istotnych zmian wymiarów uformowanej zaprawy ani nie wprowadza naprężeń termicznych.

Wymagania co do nachylenia dachu oraz przygotowania go do krycia dachówkami cementowymi są takie jak dla dachówek ceramicznych.
W podobny sposób - stosownie do kąta nachylenia dachu - mocuje się je - na zamki lub gwoździe, zależnie od modelu.
Blachodachówka
Blachodachówki dostępne są w postaci dużych arkuszy przetłoczonej blachy o stalowym lub aluminiowym rdzeniu. Ich kształt i wielkość ułatwia krycie dachu o prostym kształcie. W przypadku zaś dachów o skomplikowanej bryle (aby uniknąć dużych strat materiału wskutek cięcia arkuszy) stosuje się panele o długości ok. 1 m w formie jednego rzędu blachodachówek z wbudowaną łatą nośną - takie rozwiązanie przyśpiesza układanie pokrycia i ogranicza ilość odpadów. Blachodachówki muszą być przede wszystkim odporne na korozję - dlatego bardzo dużą wagę przypisuje się powłokom, którymi są pokrywane - muszą one być trwałe i odporne na zarysowania. Dlatego wierzchnia warstwa blachodachówek zabezpieczona jest powłoką z tworzywa sztucznego - poliestrem, akrylem, plastizolem, puralem lub PVF2. Aby zabezpieczyć blachę przed działaniem skraplającej się pary wodnej, często maluje się ją także od spodu.

Uwaga!
Przestrzega się przed cięciem blachodachówek szlifierką kątową! Wysoka temperatura podczas cięcia powoduje uszkodzenie powłoki ochronnej i w ten sposób blacha dużo szybciej koroduje. Dodatkowo snop spadających iskier uszkadza lakierowaną powierzchnię. Do cięcia blachy najlepiej nadają się nożyce lub specjalne wycinaki.
Blachodachówki mogą być pokryte także granulatem ceramicznym - wówczas przypominają dachówki ceramiczne - lub posypką mineralną. Posypki te wydłużają trwałość pokrycia i tłumią odgłosy kropel deszczu. Dzięki powłokom Blachodachówki są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki nim blachodachówkę można stosować praktycznie wszędzie z wyjątkiem rejonów silnie uprzemysłowionych o dużym zanieczyszczeniu tlenkiem siarki oraz obszarów nadmorskich - o średnim i dużym zasoleniu (do kilkuset metrów od brzegów Bałtyku). Blachodachówki są najmniej ze wszystkich materiałów podatne na porastanie mchem. Trwałość blachodachówek szacuje się na około 50- 70 lat.
Blachodachówki można stosować na dachach o kącie nachylenia od 9 do 90° (np. jako obróbki bocznych ścian lukarn). Mocuje się je do drewnianego rusztu, przytwierdzając każdy arkusz w zagłębieniu

Sprawdźmy, czy cena ustalona w przygotowanej dla nas ofercie dotyczy metra kwadratowego arkusza blachy, czy też faktycznej powierzchni pokrytego dachu. Różnica zazwyczaj wynosi około 5%  i wynika z tego, że arkusze układa się na zakład przytłoczenia samonawiercającymi wkrętami do łat. Blachodachówki z wytłoczonym od spodu sztywnym profilem zastępującym łatę, tj. Blachodachówki samonośne, mocuje się do kontrłat lub do krokwi profilami montażowymi.

Dachówki bitumiczne
Dachówki, inaczej gonty bitumiczne, to pasy z materiału przypominającego papę z jednym brzegiem ozdobnie wyciętym tak, że w pokryciu tworzy powtarzalny wzór. Są bardzo elastyczne, trzeba je zatem układać na sztywnym i gładkim poszyciu z łączonych na wpust desek lub płyt OSB. Na wierzchniej stronie gonty są pokryte kolorową posypką, która pełni funkcję ozdobną oraz chroni masę asfaltową przed niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych, przegrzewaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli spod posypki widać czarną masę bitumiczną, nie wróży to dobrze trwałości gontów; takich lepiej nie kupować.
Pokrycia bitumiczne można układać na bardzo stromych, skomplikowanych, łamanych dachach o różnym kącie nachylenia od 12 do 80°. Jeśli nachylenie jest mniejsze niż 20°, pod gontem trzeba ułożyć papę pod-kładową. Ze względu na elastyczność gonty bardzo dobrze sprawdzają się na dachach o skomplikowanej bryle. Ilość ewentualnych odpadów powstających przy układaniu pokrycia z bitumu jest niewielka, zatem materiał ten można kupić z niedużą nadwyżką, która zrekompensuje ewentualne straty powstałe w wyniku przycinania materiału. Po ułożeniu na dachu gonty łączą się wzajemnie w wyniku tzw. samowulkanizacji, bo na wierzchniej stronie mają fabrycznie naniesione paski asfaltu modyfikowanego lub równoległe rzędy kleju bitumicznego. Wystarczy temperatura powyżej +5 stopni Celsjusza i słoneczna pogoda, by doszło do sklejenia gontów. Na czas transportu i składowania klej lub asfalt zabezpiecza folia, którą przed ułożeniem każdego pasa się zrywa. Zamiast pasków asfaltu i rzędów kleju na spodzie dachówek może być warstwa elastomerowej masy asfaltowej, zwanej SBS, także zabezpieczona folią. Masa elastomerowa łączy gonty skuteczniej, bo na większej powierzchni, dzięki temu uzyskuje się trwalsze i szczelniejsze pokrycie. Całkowita samowulkanizacja następuje dopiero po kilku lub kilkunastu dniach.










gont1.jpg

Owens Corning,
model Oakride Pro AR
masa 1 m2: 13 kg
wymiary: 33,6 x 97,2 cm
gr. pokrycia: 5 mm
kąt nachylenia połaci: 12-90°
kolorystyka: onyx black, quarry, grey, brownwood, chateau green, terra cotta gwarancja: 30 lat

gont2.jpg

Tegola Polonia, model Mosaik
masa 1 m2; 9 kg
wymiary: 33,7 x 100 cm
gr. pokrycia: 3 mm
kąt nachylenia połaci: 3-90°
kolorystyka: rosso sfumato (czerwień), marrone sfumato (jasny brąz), grigio sfumato (szarość), nero (czerń), verde sfumato (zieleń), blu sfumato (niebieski) gwarancja: 10 lat


gont3.jpg

Tegola Polonia, model Maste
masa 1 m2: 13,5 kg
wymiary: 33,7 x 100 cm
gr. pokrycia: 3-6 mm
kąt nachylenia połaci: 3-90°
kolorystyka: cotto antico, legno scandola,
ardesia scura, ardesia chiara, verde pietra,
pietra antica, grigio pietra, blu
gwarancja: 10 lat




Żródło: magazyn "Budujemy Dom"


Wybieramy pokrycie dachu.
Wybieramy pokrycie dachu.

piątek, 30 sierpnia 2013

Tarasy, balkony - remnty starych tarasów i balkonów / Kraków i oklice

Tarasy, balkony - remnty starych tarasów i balkonów / Kraków i oklice
Wykonujemy remonty tarasów, oraz balkonów.

Mamy specjalistów we wszystkich potrzebnych pracach jak prace betoniarskie, obróbki blacharskie, izolacje termiczne i hydroizolacje, prace glazurnicze.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług. Jeśli będą sobie tego Państwo życzyć, możemy przeprowadzać okresowe oględziny stanu tarasu, by wykryć na czas ewentualne uszkodzenia.


Tarasy, balkony - remnty starych tarasów i balkonów / Kraków i oklice
Remonty tarasów

niedziela, 25 sierpnia 2013

NAPRAWY TARASÓW I BALKONÓW / Kraków

NAPRAWY TARASÓW I BALKONÓW / Kraków
nasza firma specjalizuje się w naprawach tarasów i balkonów. Wykonujemy naprawy wszystkich typów tarasów.

Specjalizujemy się w gruntownych remontach tarasów i balkonów. Jeśli masz problem z przeciekami, zaciekami i grzybem wdzierającym się na ściany budynku i przyległych pomieszczeń... NIE CZEKAJ !

Wykonujemy prace betoniarskie, wszelkie izolacje cieplne i wodne, zabezpieczenia antykorozyjne i antygrzybiczne, malowanie, prace blacharskie, prace glazurnicze.

Nasz ekipa dojeżdża w ciągu 12 godzin od wezwania.

Wystawiamy rachunki do umów, a dla podmiotów gospodarczych faktury VAT.

Dajemy gwarancje na nasze usługi, a w przyszłości podejmujemy się sezonowych przeglądów naprawianych przez nas tarasów.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług. Gwarantujemy, że będą Państwo zadowoleni z naszej pracy przez długie lata.
NAPRAWY TARASÓW I BALKONÓW / Kraków
Naprawa tarasów

piątek, 23 sierpnia 2013

Uszczelnienie tarasów i balkonów


Tarasy i balkony są elementami budynków
szczególnie narażonymi na działanie niekorzystnych warunków
atmosferycznych jak woda, mróz, duże skoki temperatury. Powodują one, że
prace okładzinowe muszą być wykonywane szczególnie starannie przy
użyciu najwyższej klasy materiałów budowlanych.
Poniżej przedstawiamy
technikę wykonywania uszczelnienia oraz prac okładzinowych, które
umożliwią długoletnią eksploatację tarasu czy balkonu. Dzięki poprawnie
wykonanej pracy i dobrym materiałom będą Państwo mogli się cieszyć mile
spędzonym czasem na swoich tarasach i balkonach, zamiast wciąż je
remontować.


przekroj_warstw.jpg

Podłoże
Podstawową
sprawą przy wykonywaniu prac okładzinowych na tarasie lub balkonie jest
koordynacja działań związanych ze spadkami, dylatacjami i planem płytek
ceramicznych. Przed naniesieniem zaprawy uszczelniającej Sopro DSF 523
na powierzchni konieczne jest wykonanie odpowiednich spadków w celu
ułatwienia spływu wody. Powinny one wynosić 1,5 - 2%. Jeżeli na
istniejącym podłożu nie ma odpowiednich płaszczyzn spadkowych należy je
wykonać przy użyciu szpachli wyrównującej Sopro AMT 468. Na brzegach
tarasu lub balkonu montujemy okapniki Sopro OB 265 lub profile Sopro PT
266.

Szczeliny dylatacyjne
Dylatacje w
podłożu powinny znajdować się od siebie w odległości 2 - 5 m i powinny
być wykonane w jastrychu i przeniesione do powierzchni okładziny.

Uszczelnienie zespolone
Na tak przygotowane podłoże nakładamy uszczelnienie mineralne Sopro DSF 523. Po jego zastygnięciu
(
po ok. 5-6 h ) nakładamy kolejną warstwę uszczelnienia w taki sposób
aby końcowa grubość warstwy po wyschnięciu nie była mniejsza niż 2 mm.
Nie możemy zapomnieć również o wklejeniu taśmy uszczelniającej Sopro DBF
638 w miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów
konstrukcji czyli na styku z podłożem, w miejscach dylatacji oraz na
wewnętrznej krawędzi okapników lub profili.

Dlaczego warto stosować uszczelnienie zespolone?

W
odróżnieniu od tradycyjnych uszczelnień takich jak papa na lepiku lub
papa termozgrzewalna uszczelnienie zespolone to najbardziej efektywna
metoda izolacji podłoża przed wodą i wilgocią ponieważ chroni wszystkie
warstwy znajdujące się pod nim, w tym również jastrych. Zaletą
stosowania uszczelnienia Sopro DSF 523 jest możliwość jego nanoszenia na
wilgotne oraz niewysezonowane podłoże betonowe np. świeżo wykonany
jastrych.
Już w tej fazie prac powłoka uszczelniająca chroni
szlichtę przed zamoknięciem, jednocześnie pozwalając wodzie znajdującej
się w jastrychu na odparowanie.

Układanie płytek ceramicznychsoproKPS264.jpg
Po całkowitym zastygnięciu powłoki uszczelniającej możemy rozpocząć prace związane
z
przyklejaniem płytek ceramicznych. Zalecamy stosowanie elastycznych
zapraw klejowych ( np. Sopro No.1 lub Sopro KPS 264 ) ponieważ są one w
stanie przenieść naprężenia termiczne, powstające przy zmianach
temperatur. Dodatkową zaletą zaprawy Sopro KPS 264 jest możliwość
stosowania jej w trzech rodzajach konsystencji:
cienkowarstwowej, średniowarstwowej i półpłynnej.

Fugowanie
Końcowym
etapem prac jest fugowanie, które w przypadku tarasu lub balkonu wymaga
szczególnej uwagi. Zaprawa fugowa powinna być elastyczna a także
powinna posiadać podwyższoną wodoszczelność, co zniweluje możliwość
przesiąkania wody do zaprawy klejowej.
Zalecamy stosowanie sopro_brillant.jpgszybkowiążącej
cementowej zaprawy fugowej Sopro Brillant?. Szerokość spoin cementowych
powinna oscylować w granicach 5 - 8 mm, a szerokość fugi dylatacyjnej
wykonanej z Sopro Silikon min. 10 mm. Jedynie takie szerokości szczelin
fugowych w okładzinach ceramicznych zapewniają kompensację naprężeń
termicznych (różnice temp. okładzin powyższych ciągu roku dochodzą do
100 °C!).



Sopro Polska Sp. z o.o.
www.sopro.pl


Uszczelnienie tarasów i balkonów
Uszczelnienie tarasów i balkonów