wtorek, 18 czerwca 2013

czym ocieplać - XPS czy styropian?

Początki XPS to rok 1941. Powstał na potrzeby wypełnienia wojskowych tratw biorących udział w  operacjach na frontach II wojny światowej. Szybko okazało się, ze materiał ten jest również wspaniałym izolatorem termicznym. Wkrótce firma DOW, która otrzymała zlecenie od Ministerstwa Obrony Narodowej USA na wykonanie lekkiego materiału nienasiąkliwego wodą, wprowadziła ten produkt na rynek budowlany. Szybko i inne firmy budowlane zajęły się produkcja płyt XPS, a dziś lista producentów jest bardzo długa.
Na naszym „starym” kontynencie produkcja z początku zajęły się firmy Gefinex-Jackson, Ursa, i Austrotherm.
niektórzy producenci barwili swoje produkty w celach marketingowych.

XPS jest tworzywem sztucznym powstałym poprzez dodanie środka pianotwórczego do masy polistyrenowej i sprasowania do właściwych wymiarów. Budowa jest komórkowa zamknięta, a dzięki jednorodnej strukturze zachowuje niezmienne właściwości przez bardzo długi czas.

Głównymi zaletami tego materiału jest nienasiąkliwość, lekkość, niepalność i bardzo duża izolacyjność cieplna.
XPS jest wysoce odporne na działanie wilgoci nie tylko poprzez długotrwałe zanurzenie w wodzie, ale również poprzez dyfuzję i proces zamrażania, odmrażania i powtórnego zamrażania. Z tego względu ten materiał świetnie nadaje się na  izolacje zewnętrznych ścian czy posadzek bezpośrednio na gruncie.
XPS nie jest styropianem !

Dzięki odmiennemu procesowy produkcji znacznie różnią się budową, a co za tym idzie właściwościami wytrzymałościowymi i termoizolacyjnymi.
Dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej i minimalnemu odkształcaniu  się XPS, materiał ten jest wykorzystywany na izolacje podłóg, izolacji ścian piwnic, dachów i stropów parkingowych. Dla płyt XPS wytrzymałość na ściskanie wynosi od 200 do 700 kPa.
XPS jest często wykorzystywany do izolacji tzw. dachów odwróconych.

Niestety XPS jest dość drogi i przez to często jest zamieniany na styropian czy wełnę mineralną. Jednak nie zrezygnują z tego materiału ci, którym zależy głównie na jakości !

Źródła: Austrotherm, Ursa
pobrane z: www.wykonamy.com

czym ocieplać - XPS czy styropian?
czym ocieplać - XPS czy styropian?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz