poniedziałek, 17 czerwca 2013

Docieplenie budynku w systemie ETICS

etics1.jpg

Czym jest system dociepleń budynków  ETICS?



Ten system dociepleń to po prostu gotowy zestaw pasujących do siebie
elementów niezbędnych do wykonania izolacji termicznej budynku. W zestaw ten wchodzi również powłoka zewnętrzna, czyli tynk.

Montaż przebiega typowo: płyty izolacyjne są przyklejane do ściany, następnie mocowane dodatkowo plastikowymi kołkami. na płyty zakładana jest siatka, która szpachluje się zaprawą klejowo-szpachlową, gruntuje się i kryje cienkowarstwowym tynkiem, który może być w dobranym kolorze. Tynki mogą tez być malowane farbami elewacyjnymi.
Podstawowym materiałem izolacyjnym są płyty z wełny mineralnej lub polistyrenu ekspandowanego
czyli popularnie zwanego styropianem. Jest to tworzywo powstające z
granulek polistyrenu spienianego przy pomocy pary wodnej. Styropian
zatem zbudowany jest z komórek, w których jest panka polistyrenowa.
Komórki te są ze sobą dość ściśle połączone, jednak występuje pomiędzy
nimi dużo przestrzeni wypełnionej powietrzem. Ilość tej przestrzeni
zależy od gęstości materiału, a gęstość ma wpływ na wagę płyty i
właściwości cieplne oraz twardość. chociaż płyta styropianowa ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, to niestety nie jest odporna na wiele czynników takich jak rozpuszczalniki, oleje. Substancje te mogą po prostu rozpuścić styropian.

Najczęściej stosowaną grubością płyty w systemie ETICS jest 10-15cm. Ponieważ stopień spienienia
polistyrenu wpływa na wytrzymałość mechaniczną płyty, należy wyliczyć
optymalna grubość płyty dla każdego budynku indywidualnie.

Drugim materiałem izolacyjnym w systemie ETICS jest wełna mineralna wytwarzana z naturalnej skały.
Wełna mineralna ma wspaniałe zalety: całkowita niepalność – wełna może się jedynie stopić ale to dopiero po kilkugodzinnym traktowaniu jej temperatura ok. 1000 stopni C., odporność na praktycznie wszystkie chemikalia. Oprócz tego doskonale izoluje termicznie i akustycznie.
Niestety wełna na skutek długotrwałego zawilgocenia traci całkowicie swoje właściwości, a zatem trzeba dbać by pokrycie zewnętrzne izolacji nie było uszkodzone, by nie wystawić płyty z wełny mineralnej na warunki atmosferyczne.

Kleje wykorzystywane w systemach dociepleń budynków stosuje się do przyklejania płyty izolacyjnej do ściany ja i do zaszpachowania siatki.

kolkowanie.jpgAby mieć pewność, że płyta jest dobrze przymocowana do ściany klej nie wystarczy. Do mechanicznego zamocowania i dociągnięcia płyty do ściany służą kołki. Plastikowe kołki stosuje się przy każdym ocieplaniu w systemie ETICS, choć można ich zaniechać jeśli podłoże pod płytą ma duża
przyczepność.
Niezależnie od stopnia przyczepności podłoża, należy
„kołkować” płyty jeśli wysokość ocieplanych ścian ma więcej niż 20 metrów. Należy przyjąć, że optymalna ilość kołków to sześć na metr kwadratowy i więcej nawet przy narożnikach budynku, montowane na stykach płyt.

Siatka podtynkowa z włókna szklanego zatapiana jest w
cienkiej warstwie kleju na całej powierzchni izolacji. Jej rola polega na ochronie styropianu lub wełny przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Preparaty impregnujące stosuje się na warstwę kleju nie tylko by zaimpregnować klej i stworzyć warstwę ochronną przed wilgocią ale również by zwiększyć przyczepność dla warstwy tynku.

Tynk, to końcowa warstwa wykończenia elewacji. Zadaniem jej jest tynkowanie.jpg
ochrona systemu docieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem atmosfery. Tynk sprawia także, że styropian lub wełna wolniej się starzeją i nie tracą właściwości termoizolacyjnych. Oczywiście tynk jest również materiałem dekoracyjnym i chyba to najbardziej rzuca nam się w oczy.








Źródła: Chemiabudowlana. info
pobrane z www.realizacjebudowlane.com

Docieplenie budynku w systemie ETICS
Docieplenie budynku w systemie ETICS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz