środa, 28 listopada 2012

Glazura

Nikogo już dziś nie trzeba przekonywać, że płytki ceramiczne to jeden z bardziej efektownych sposobów wykańczania ścian i posadzek naszych kuchni, łazienek czy salonów. Płytki są również znacznie praktyczniejsze niż farby, wykładziny z PCV czy tapety.
Pozwalają utrzymać czystość niewielkim nakładem sił - wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką. Są odporne na uszkodzenia i ścieranie,
a ich mała nasiąkliwość powoduje, że świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Płytki ceramiczne to nie tylko gla¬zura i terakota. Wiele nowoczesnych okładzin z klinkieru, marmuru czy innych materiałów świetnie nadaje się do wykładania balkonów, tara¬sów, ścieżek w ogrodzie, a nawet basenów. Płytki doskonale zdają rów¬nież egzamin w miejscach publicznych, wytrzymując nie tylko wzmo¬żony ruch pieszych, lecz nawet lekkich wózków transportowych.
Raz na ludowo?
Wzornictwo płytek ceramicznych jest niezwykle różnorodne. Ostatnio projektanci sięgają do bogactwa wzorów ludowych, więc płytki rustykalne coraz częściej zaczynają zdobić ekskluzywnie wnętrza. Stosuje się też kombinację ceramiki z drewnem. Po¬lega ona na przemiennym układaniu płytek z pasami naturalnego drewna. Można też tworzyć kompozycje z różnych rodzajów płytek.
Zanim jednak zdecydujemy się na wzór i wielkość płytek, zastanów¬my się nad warunkami, w jakich przyjdzie nam je użytkować. Zależ¬nie od miejsca, stosuje się różne rodzaje płytek. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do szybkiego ich zniszczenia. Dlatego przy zakupie zwróćmy uwagę na takie cechy, jak klasa ścieralności, nasiąkliwość wodna i metoda produkcji. Jeśli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, zapytajmy po prostu sprzedawcę.
Ciągnione lub prasowane
Klasa ścieralności będzie decydować o szybkości zużywania sie płytek podłogowych. Najbardziej trwała terakota posiada IV klasę ścieralności. Druga cecha - nasiąkliwość wodna określi, ile płytka jest w stanie wchłonąć wody. co jest ważne przy układaniu płytek na zewnątrz. Tylko płytki o nasiąkliwości poniżej 3 proc. będą odporne na działanie deszczu i mrozu.

Płytki ceramiczne produkowane są dwiema podstawowymi metodami: ciągnioną i prasowaną. Do wy¬kładania wnętrz najczęściej używamy płytek prasowanych.
Duże znaczenie ma charakter wierzchniej warstwy tych płytek: szkliwione - nieszkliwione, polerowane - niepolerowanc. Płytki szkliwione wspaniale nadają się do naszych kuchni i łazienek. Ich zaletą jest bardzo dobra zmywalność typowymi środkami czystości. Bywają jednak śliskie, zwłaszcza gdy są mokre. Aby poprawić bezpieczeństwo użytkowania, produkuje się płytki szkliwione o podwyższonym współczynniku tarcia.
Płytki polerowane są bardzo efektowne i łatwe do utrzymania w czystości, ale chodząc po ich mo¬krej powierzchni - po opadach deszczu lub śniegu - łatwo o upadek. Ponadto w porównaniu z innymi mają znacznie wyższą cenę. Możemy nimi wyłożyć posadzki lub elewacje, jeśli pomieszczeniu, bądź fasadzie budynku, chcemy nadać wyjątkowy charakter. Płytki polerowane można również napotkać w takich obiektach, jak muzea, banki i galerie. Ze względu na bezpieczeństwo powinny one być układane w połączeniu z płytkami nie polerowanymi.
Płytki ciągnione, choć bardzo trwałe, są zwykle mniej estetyczne i stosuje się je przede wszystkim w budownictwie przemysłowym lub na zewnątrz budynków. Dzięki temu, że ich powierzchnia nie jest śliska. w czasie opadów można bezpiecznie po nich chodzić.
Mają jed¬nak pewną, dość uciążliwą wadę - trudno je oczyścić.

Klej

Następnym krokiem po kupieniu płytek będzie zakup materiałów, nie¬zbędnych do ich umocowania. W ostatnich latach furorę na rynku zrobiły gotowe zaprawy budowlane. Produkuje się je najczęściej w postaci suchych mieszanek, które przygotowujemy, mieszając we właściwej proporcji z wodą. Wśród rozmaitych zapraw dużą grupę stanowią specjalne zaprawy klejowe do płytek ściennych i podłogowych. Liderem w ich produkcji jest firma ATLAS, która stworzyła kilka rodzajów kleju.
Inny typ kleju będzie nadawał się do podłoża z płyt gipsowych, inny do płytek z marmuru, a jeszcze inny przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. ATLAS kompleksowo przygotował swoją ofertę i nie powinniśmy mieć żadnego problemu z podjęciem decyzji, która
Wszystkie wymienione dotąd kleje były suchymi mieszankami. ATLAS ma również coś specjalnego - gotową do bezpośredniego użycia ZAPRAWĘ KLEJOWĄ ATLAS BIS, w postaci jednorodnej pasty. Odznacza się ona wyjątkową elastycznością i przyczepnością. Nadaje się do użycia wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, do przyklejania ściennych płytek ceramicznych, klinkierowych, płyt lub kasetonów styropianowych, a także elementów z kamienia naturalnego i marmuru. Dzięki swojej elastyczności możemy tym klejem przytwierdzać płytki do wszelkich podłoży z materiałów drewnopochodnych.

Fuga

Płytki można układać na styk, ale na ogół staramy się zostawać wolną między nimi przestrzeń. Wypełni ją spoina, nazywana także fugą. Spoina pełni funkcje estetyczne. Za pomocą odpowiednio dobranej fugi możemy dodatkowo kształtować estetykę pomieszczenia. Fugi pozwalają także ukryć pewne niedoskonałości wymiarowe płytek.
ZAPRAWA DO FUGOWANIA ATLAS jest bardzo plastyczna i dokładnie wypełni przerwy między płytkami ceramicznymi, marmurowymi, betonowymi, bądź kamiennymi. Fugować tą zaprawą możemy wewnątrz i na zewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych i mokrych. Gdy stwardnieją, będą odporne na działanie wilgoci, a także wysokich i niskich temperatur.
Istnieją dwa rodzaje zapraw do fugowania. W zależności od szerokości szczelin między ułożonymi płytkami, stosujemy zaprawę wą¬ską do 6 mm lub szeroką od 4 do 16 mm. Fugi wąskie są dostępne w kilkunastu kolorach, co pozwala łatwo dopasować odpowiednią barwę do każdego rodzaju płytek.
Przy płytkach dużego formatu (30x30 cm lub większych), gdy decydujemy się na większe odstępy między płytkami, najlepiej zastosować fugę szeroką. Nie musimy obawiać się wówczas, że po wyschnięciu na spoinie powstaną pęknięcia. Fuga szeroka produkowana jest w ośmiu najczęściej stosowanych kolorach.

Flizówki do kąta

Właściwe ułożenie na jednej ścianie dwóch płytek obok siebie nie stanowi większego problemu. Ale co zrobić, gdy mamy do pokonania narożnik, krawędź wanny lub inne, podobne miejsca? Niegdyś w sprzedaży były płytki narożne, które miały jedną lub dwie krawędzie pokryte szkliwem. Jednak efekt i tak przestawał cieszyć oko po uderzeniu twardym przedmiotem, które odbijało szkliwo i wyszczerbiało krawędź płytki.
Dlatego obecnie dominuje tylko jeden rodzaj płytek, a narożniki wykańcza się specjalnymi listwami, wykonanymi z miękkiego tworzywa PCV, czyli tzw. flizówkami. Gama kolorów i wzorów jest w tym przypadku ogromna, poczynając od jednobarwnych - w tym nawet złotych - a na marmurkowych kończąc. Kształty flizówek stwarzają możliwości wykończenia narożników wklęsłych albo wypukłych, ściany z krawędzią wanny lub ściany z posadzką.
Wśród flizówek osobną grupę stanowią tzw. flizówrki uniwersalne. Dzięki nim możemy łączyć płytki o różnej grubości, np. 6 mm z 9 mm. Może zdarzyć się również, że narożniki w kuchni czy łazience są źle wyprofilowane. Dzięki temu, że płoza uniwersalnych flizówek jest ruchoma, flizówki te umożliwiają nam obróbkę tych narożników i łączenie płytek ceramicznych nie tylko pod kątem 90°.

Najbardziej popularnym klejem jest ZAPRAWA KLEJOWA ATLAS. Stosuje się ją do mocowania glazury i terakoty na ściany otynkowane, betonowe oraz inne podłoża mineralne - np. z cegieł. Można jej także użyć na podłoża z płyt gipsowych, sztywnych sklejek wodoodpornych, oraz na powierzchni starej glazury. Powinniśmy jednak wówczas dodać do zaprawy EMULSJI ELASTYCZNEJ ATLAS, dzięki której klej będzie lepiej trzymał się podłoża.
Gdy mamy do czynienia z płytkami z marmuru naturalnego lub sztucznego, istnieje ryzyko, że klej trwale je przebarwi (ze względu na dużą nasiąkliwość tego kamienia). Dlatego w takich przypadkach najlepiej użyć produkowanej z białego cementu ZAPRAWY KLEJOWEJ ATLAS KARO.
Klejem najbardziej uniwersalnym jest ZAPRAWA KLEJOWA ATLAS PLUS. Klei wszystko i wszędzie. Nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz naszych mieszkań, na balkonach i tarasach. Zaprawa jest przeznaczona do układania glazury i terakoty, mozaik porcelanowych, płytek elewacyjnych. klinkierowych
i z kamienia naturalnego. ATLAS PLUS odznacza się wyjątkową przyczepnością, dlatego może być stosowany na ścianach betonowych i gazobetonowych, na płytach i tynkach gipsowych wewnątrz budynku, sztywnych sklejkach wodoodpornych, na wylewkach, w systemie ogrzewania podłogowego oraz bezpośrednio na powierzchni starej glazury, terakoty czy lastriko.
Do układania płytek podłogowych służy ZAPRAWA KLEJOWA ATLAS CAL N. Ma tę zaletę, że można ją grubo rozprowadzić, wyrównując nawet dwucentymetrowe nierówności podłoża. Oszczędzamy w ten sposób na czasie, gdyż nie musimy wcześniej oddzielnie poziomować posadzki. Ponadto ATLAS CAL N świetnie nadaje się do terakoty o dutych rozmiarach i silnie profilowanej powierzchni spodu. Stosujemy go również na podłoża w przypadku zainstalowanego systemu ogrzewania podłogowego.
także w środki pielęgnacyjno-ochronne. Jednym z nich jest płyn ATLAS SZOP. Posłuży nam do usunięcia pozostałości po zaprawach mineralnych z płytek ceramicznych, kamiennych, klinkierowych, z powierzchni chromowanych i lakierowanych. SZOP usuwa też rdzę i plamy wodne. Nie można go jed¬nak używać do czyszczenia maruru i emalii.
Do ochrony już oczyszczonych płytek oraz spoin stosujemy płyn ATLAS DELFIN. Preparat ten odświeża i nadaje delikatny połysk płytkom nieszkliwionym, klinkierowym i kamiennym, a jednocześnie spełnia rolę antypoślizgową. Jest również idealny do wszystkich kolo¬rów fug - zabezpieczone w ten sposób nie będą szarzeć.
Płytki ceramiczne mogą stanowić znakomite wykończenie naszych wnętrz, ale pamiętajmy o tym, że przy ich układaniu wymagana jest duża dokładność. Tak, aby nie zepsuć całego efektu. Dla zdecydowa¬nych na samodzielne położenie gla¬zury lub terakoty, na następnych stronach prezentujemy najprostszy sposób ich układania.

Remonty Warszawa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz