Prosimy nie doszukiwać się podtekstów w tytule. Artykuł nie traktuje bowiem sztuce negocjacji, nie zamierzamy też w żaden sposób zwodzić
naszych Czytelników. Chcielibyśmy jedynie przybliżyć właściwości i zasady stosowania coraz popularniejszych kitów silikonowych.
Położyliśmy glazurę, terakotę i nowy parkiet, odmalowaliśmy ściany, drzwi i ramy okienne. Mieszkanie nabrało blasku. Remont wydaje się dobiegać końca. Możemy odpocząć? Jeszcze nie. Zapomnieliśmy o niewielkim, ale bardzo istotnym szczególe - uszczelnieniach. Prawidłowo wykonane zapobiegną prze¬ciekaniu wody między wyłożoną ka¬felkami ścianą a umywalką, albo za-leganiu resztek żywności u styku ściany i kuchennego blatu. Możemy też estetycznie uszczelnić okna, nie brudząc rąk stosowanym dotąd powszechnie tradycyjnym kitem i przy okazji naprawić dziecku nieszczelne akwarium, by woda nie kapała na nowiutką klepkę.
W jaki sposób? Wystarczy zaopatrzyć się w kit silikonowy. ATLAS proponuje cztery rodzaje tego nowoczesnego produktu.
Od czego zacząć? Na początek zaprzęgamy do pracy SILTON W. czyli silikon szklarski. Wysokiej jakości elastyczny kit silikonowy stanowi doskonałą masę uszczelniającą do zastosowań zewnętrznych oraz do szklenia okien w ramach drewnianych, plastikowych, aluminiowych i stalowych. Jest to możliwe dzięki jego doskonałej przyczepności do prawie wszystkich materiałów stosowanych w budownictwie, a przede wszystkim do szkła, ceramiki, powierzchni malowanych i różnych tworzyw sztucznych.
Stwardniała masa jest odporna na promieniowanie UV, deszcze, śnieg, procesy starzenia. SILTON W zachowuje trwałą elastyczność nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Nie powinno się go jednak stosować do łączenia szkieł odblaskowych, stopów miedzi oraz powierzchni z betonu, cegły i tynków. Z uwagi na charakter zastoso¬wania SILTON W produkowany jest jako masa przezroczysta.
Uporaliśmy się z szybami, rybki nawet gdyby przemówiły, nie mają już powodu do narzekań. Czas wkroczyć do łazienki i kuchni. W tym celu uzbrajamy się w silikon sanitarny - SILTON S. Ta specjalna, elastyczna masa uszczelniająca odporna jest na pleśń i grzyby, które z lubością zakładają kolonie w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach naszych kuchni i łazienek.
SILTON Sjest bezkonkurencyjny przy wykonywaniu uszczelnień wokół wanien, brodzików, umywalek, a nawet mebli kuchennych, kanałów powietrznych i rur grzewczych z gorącą wodą.
Silikon sanitarny jest doskonałą masą służącą do wypełniania spoin między płytkami ceramicznymi, tam gdzie ważna jest szczelność i elastyczność fugi. SILTON S charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do ceramiki, szkła, glazury, powierzchni emaliowanych, metali i powierzchni malowanych. Nic na¬leży stosować go do sklejania akwariów oraz tam. gdzie mógłby mieć kontakt z żywnością. Silikon ten produkowany jest w postaci masy
białej lub przezroczystej.
Mogłoby się wszak zdarzyć, że dziecko z cieknącym akwarium poradziło już sobie samo, a w kuchni nie zamierzamy uszczelniać powierzchni, które będą stykały się zjedzeniem. Zamiast dwóch produktów, warto wówczas użyć silikonu uniwersalnego - SILTON U. Ta uniwersalna, elastyczna masa jest odporna na niekorzystne warunki klimatyczne. Znajduje zastosowanie
przede wszystkim jako kit do uszczelniania okien i drzwi, przewodów ściekowych i kanałów kablowych. Odznacza się bardzo dobrą przyczepnością do szkła czystego, barwionego, elementów emaliowanych, porcelany, aluminium i tworzyw sztucznych. Nie należy go natomiast stosować do łączenia po¬wierzchni z betonu, cegły, kamienia i tynków. Nie nadaje się także do
sklejania akwariów.
Uszczelnienia stosuje się także w wielu innych przypadkach. Z po¬mocą spieszy wówczas SILTON B - specjalista od typowo budowlanych podłoży. Jest to bezzapachowa masa uszczelniająca, mająca zastosowanie przy prefabrykacji, tradycyjnym murarstwie, przegrodach wentylacyjnych, rynnach dachowych, a także przy... klejeniu luster.
To właśnie SILTON B posiada doskonałą przyczepność do cegły, betonu, marmuru, granitu, dachówki, ceramiki, aluminium, metali, szkła, drewna i większości tworzyw sztucznych. SILTON B, reagując z wilgocią zawartą w powietrzu, tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę uszczelniającą. Po stwardnieniu jest odporny na działanie promieni UV oraz procesy starzenia.
Ze względu na różnorodność zastosowań SILTON B produkowany jest w kolorach: białym, szarym, czarnym, dwóch odcieniach brązu oraz beżowym. Dla każdego coś odpowiedniego.
Wcisnęliśmy kit i teraz możemy wreszcie odpocząć w komfortowo wykończonym mieszkaniu. Dzięki uszczelnionym oknom wiatr nie hula po mieszkaniu, a woda nie cieknie tam, gdzie so¬bie tego nie życzymy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz