Pokrycie dachu układa się na łatach albo na pełnym poszyciu z desek, płyt OSB lub sklejki. Czasami ze względów organizacyjnych lub finansowych decydujemy się na prowizoryczne pokrycie dachu w postaci „papa na deskowaniu”. Jeśli jednak poddasze będzie ocieplane, to i tak trzeba ułożyć folię wstępnego krycia i kontrłaty, by uchronić izolację cieplną poddasza przed zawilgoceniem.
Przed ułożeniem pokrycia Komin musi być wymurowany na stosowną wysokość oraz odpowiednio wykończony, może to być tynk lub płytki np. klinkierowe lub wymurowany z cegły klinkierowej. Uchroni to gotowe pokrycie dachu przed ewentualnymi uszkodzeniami i zabrudzeniem. Trzeba też wykonać obróbki blacharskie wzdłuż okapów, w koszach, wokół kominów oraz osadzić okna dachowe. Zazwyczaj, równocześnie z kryciem dachu montuje się rynny lub przynajmniej mocuje rynajzy czyli uchwyty podtrzymujące rynny.
Przekrój i rozstawienie łat, do których będzie mocowane pokrycie zależą od rodzaju i wymiarów elementów pokrycia, a także odstępu między krokwiami. Przy ustalaniu odstępu między łatami należy też uwzględnić kąt pochylenia połaci, gdyż na dachach o mniejszym spadku, elementy pokrycia trzeba układać z większym zakładem, a więc łaty mocowane są gęściej.
Ołacenie dachu powinno być zawsze wykonane zgodnie z zaleceniami producenta pokrycia dachowego, które zwykle są w dołączonej do materiałów uproszczonej instrukcji montażu. Warto z niej skorzystać, nawet jeśli zatrudnimy autoryzowanego wykonawcę, by móc kontrolować poprawność prowadzonych robót.
Pełne deskowanie dachu układa się z desek grubości 22-25 mm, płyt OSB 3 lub sklejki wodoodpornej grubości 18-22 mm. Deskowanie, do którego będzie bezpośrednio mocowane pokrycie dachu, na przykład gonty bitumiczne, powinno być wykonane z desek przynajmniej jednostronnie struganych i łączonych na pióro-wpust.
Poszycia arkuszowe (płyty OSB, sklejka) układa się w taki sposób, by złącza pionowe w kolejnych rzędach mijały się (jak spoiny w ceglanym murze), a do łączenia w poziomie używa się specjalnych spinek. Można też układać płyty z frezowanymi krawędziami łącząc je na zakładkę tak, aby wrąb wyższej płyty opierał się na wrębie umocowanej niżej.
Przygotowanie dachu to kluczowy etap, który musi uwzględniać nie tylko właściwe ułożenie łat czy deskowanie, ale też montaż elementów wpływających na funkcjonalność i trwałość całej konstrukcji. Ważne jest, aby pamiętać o właściwym osadzeniu okien dachowych, które wpływają na doświetlenie i wentylację poddasza. Montaż okien dachowych powinien być dokładny i zgodny z zaleceniami producenta, aby zapewnić szczelność i komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę na oferty z różnych źródeł, na przykład okna dachowe dostępne w specjalistycznych sklepach, które oferują różne modele dopasowane do indywidualnych potrzeb. Cały proces przygotowania dachu powinien być starannie zaplanowany, by uniknąć późniejszych problemów z wilgocią czy izolacją.
OdpowiedzUsuń